23. FESTIWAL FILMOWY WIOSNA FILMÓW

23. edycja WIOSNY FILMÓW rusza 2 kwietnia. Organizatorzy, jak co roku, przygotowali dla wielbicieli X Muzy prawdziwą ucztę. Wśród ponad 60 filmów prezentowanych na festiwalu, blisko połowa z nich pokazywana będzie przedpremierowo lub po raz pierwszy w Polsce. Seanse odbywać się będą w Warszawie, w kinie PRAHA. Bilety na każdy pokaz będą kosztowały TYLKO 10 PLN. 

Wśród filmów, które pojawią się na WIOŚNIE FILMÓW przedpremierowo są takie obrazy jak: „Aquarius” (Aquarius) rewelacja festiwali filmowych na całym świecie, a także ostatniego festiwalu w Cannes. W roli głównej Sonia Braga. „Mężczyzna imieniem Ove” (En man som heter Ove) – nominowany do OSCARA 2017, szwedzki komediodramat porównywany z „Lepiej być nie może” i „Gran Torino”. Nagrodzony statuetką dla najlepszej europejskiej komedii na ostatniej gali ENF we Wrocławiu, to nowy film producentów „Funny Games”, „Melancholii” i serii „Millennium”.

Irański „Klient” (Forushande) czyli tegoroczny zdobywca OSCARA, w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, to kolejny tytuł, który pojawi się w programie tegorocznego festiwalu. Obraz otrzymał także nagrody za najlepszy scenariusz i najlepszą rolę męską w Cannes. Asghar Farhadi, jeden z najwybitniejszych reżyserów światowego kina, powraca z rozgrywającym się we współczesnym Teheranie thrillerem psychologicznym.

Tytułami, na które warto zwrócić uwagę podczas WIOSNY FILMÓW, są obrazy pokazywane na ostatnim festiwalu w Berlinie. Widzowie zobaczą między innymi najnowszą produkcję Martina Provosta, „Dwie Kobiety” (Sagefemme). To prezentowany na tegorocznym Berlinale dramat, którego siłą napędową są dwie wybitne francuskie aktorki – Catherine Deneuve i Catherine Frot. Film będzie mieć swoją polską premierę na festiwalu.

Kolejnym obrazem, który pokazany zostanie na WIOŚNIE FILMÓW po raz pierwszy w Polsce, jest „WILDE MAUS” (Wilde Maus). To prezentowana w Konkursie Głównym podczas tegorocznego Berlinale, słodko-gorzka opowieść o kryzysie wieku średniego. Bohaterem komedii jest znany krytyk muzyczny Georg, który na skutek cięcia kosztów w wydawnictwie, zostaje zwolniony z pracy. Utrata etatu jest tak upokarzająca dla Georga, że mężczyzna nie jest w stanie przyznać się do porażki swojej dużo młodszej żonie Johannie. Zdesperowany, poprzysięga zemstę byłemu pracodawcy…

Na festiwalu zostanie pokazany premierowo także zdobywca Grand Prix dla najlepszego filmu na MFF w Montrealu. „Konstytucja” (Ustav Republike Hrvatske) to intymna historia miłosna z udziałem trojga ludzi zamieszkujących ten sam budynek w centrum Zagrzebia. Bohaterowie różnią się pod względem statusu społecznego, orientacji seksualnej, przekonań politycznych i religijnych, ale łączy ich nie tylko miejsce, w którym żyją, lecz również demony przeszłości, ściśle powiązane z trudną historią stosunków serbsko-chorwackich. Tak rozpoczyna się opowieść o trojgu kompletnie różnych ludzi, którzy nieoczekiwanie i wbrew własnej woli uzależniają się od siebie.

Więcej szczegółowych informacji na temat filmów, pokazywanych na tegorocznym festiwalu WIOSNA FILMÓW, można znaleźć na:
www.wiosnafilmow.pl

Program projekcji oraz innych wydarzeń towarzyszących 23. Festiwalowi Filmowemu WIOSNA FILMÓW będzie dostępny na stronach internetowych pod koniec marca.

Skomentuj