DKF KLAPS w WDK – lipcowe pokazy!

Chyba pierwszy raz w historii, po długiej przerwie związanej z pandemią, DKF KLAPS w Wojewódzkim Domu Kultury zaprasza na seanse również w WAKACJE!
 
W lipcowym programie:
 
05.07.2021 r. – SOUND OF METAL, reż. Darius Marder
12.07.2021 r. – PIERWSZA KROWA, reż. Kelly Reichardt
19.07.2021 r. – METAMORFOZA PTAKÓW, reż. Catarina Vasconcelos
26.07.2021 r. – PROSTE RZECZY, reż. Grzegorz Zariczny
 
Pokazy jak zawsze w poniedziałki o godz. 19:00 w WDK, ul. S. Okrzei 7.
Karnety miesięczne na cztery filmy dostępne w cenie 30 zł a wejściówki pojedyncze na każdy film w cenie 10 zł.
 
***
SOUND OF METAL, reż. Darius Marder
Poruszająca, pełna emocji opowieść o losach pary, która z dnia na dzień musi zmierzyć się z wyzwaniem bezpowrotnie zmieniającym ich życie. W rolach głównych znakomici Riz Ahmed (nominacja do Oscara), Olivia Cooke i Paul Raci (nominacja do Oscara), a jednym z twórców filmu jest Derek Cianfrance, reżyser „Blue Valentine”.
 
Mają tylko siebie i muzykę. Ruben jest pełnym pasji perkusistą a Lu przebojową wokalistką. Gdy ruszają w trasę koncertową, a marzenie o wydaniu debiutanckiej płyty jest na wyciągnięcie ręki, Ruben z dnia na dzień zaczyna tracić słuch. W jednej chwili życie, które dotąd znał i kochał, lega w gruzach, a przyszłość staje się wielką niewiadomą. Jego dziewczyna Lu nie daje jednak za wygraną i postanawia zrobić wszystko, by uratować Rubena i to, co ich dotąd łączyło.
 
***
PIERWSZA KROWA, reż. Kelly Reichardt
Dziki Zachód, amerykański sen, nieprawdopodobna przyjaźń i… pieczenie ciastek!
„Pierwsza krowa” od studia A24 to hit światowych festiwali, zdobywca ponad 150 wyróżnień, nagród i nominacji.
Kelly Reichardt bierze przykład z samego Roberta Bressona i tworzy własną wersję „Na los szczęścia, Baltazarze”, zamieniając przekazywanego z rąk do rąk osiołka na samotną krowę – pierwszą, która pojawia się w XIX-wiecznym Oregonie. Choć jej zamożny brytyjski właściciel potrzebuje tylko odrobiny mleka do swojej popołudniowej herbaty, to para prostych przybyszów ma nieco inne plany wobec niej. Chiński imigrant (Orion Lee) i nieśmiały, aspirujący piekarz Cookie (John Magaro, znany z serialu „Orange Is the New Black”) zakradają się nocą do stojącego spokojnie zwierzęcia. Już wkrótce po ich nielegalne wypieki ustawia się kolejka szukających lepszego życia traperów.
 
***
METAMORFOZA PTAKÓW, reż. Catarina Vasconcelos
Laureat Grand Prix i zdobywca Nagrody Publiczności 20. MFF Nowe Horyzonty, wyróżniony także nagrodą FIPRESCI na festiwalu Berlinale 2020.
Misternie skomponowana i urzekająca swoim pięknem „Metamorfoza ptaków” to autobiograficzna, lecz niestroniąca od fikcji opowieść-wędrówka przez losy trzech pokoleń, podczas której na ekranie pojawiają się zarówno aktorzy, jak i członkowie rodziny reżyserki. W centrum zaś znajduje się figura matki-drzewa zapewniającej korzenie, ale i gałęzie, od których można się odbić, by odfrunąć.
Catarina Vasconcelos ze zmysłem malarki i wnikliwością archeolożki odkrywa nie tylko historię własnej rodziny, ale odsłania także uniwersalne mechanizmy przemiany, jakiej podlega wszystko, co żyje.
 
***
PROSTE RZECZY, reż. Grzegorz Zariczny
Nagrodzony na prestiżowym festiwalu Sundance Grzegorz Zariczny to reżyser, który odważnie eksploruje terytorium na granicy fabuły i dokumentu. W „Prostych rzeczach”, czułej opowieści o poszukiwaniu życiowych fundamentów, podpatruje autentyczną relację Błażeja, Magdy i ich córki Ali, wprowadzając do historii katalizator w postaci fikcyjnego wujka (Tomasz Schimscheiner) – brata zmarłego ojca Błażeja, który pojawia się, by pomóc młodym w remoncie wiejskiego domu. To punkt wyjścia do refleksji nad rodzinnymi relacjami i uporządkowania bolesnych spraw z przeszłości. Zariczny w umiejętny sposób zderza tu słodko-gorzką codzienność z bezmiarem uniwersalnych problemów.

Skomentuj