„Giselle” z cyklu Helios na scenie na ekranach kin Helios!

W środę 28 października o godz. 18:00 sieć kin Helios zaprasza na interpretację Giselle w wykonaniu Baletu Królewskiego. Najwspanialszy z romantycznych baletów, klasyczna opowieść o zdradzie, nadprzyrodzonych mocach i miłości silniejszej niż śmierć, wyprodukowana przez Petera Wrighta, z choreografią Marcusa Petipa.

Giselle
Balet. Czas  trwania 135 min./Od 13 lat
Reżyseria: Peter Wright
Produkcja: Wielka Brytania [2016]

Gdy w 1841 wystawiono go pierwszy raz, zrewolucjonizował świat tańca, a obecnie stanowi kanon klasycznego repertuaru. Na przestrzeni ponad wieku istota tego spektaklu pozostała ta sama w kolejnych jego wersjach. Interpretacja Petera Wrighta dla Baletu Królewskiego opiera się na klasycznej choreografii Mariusa Petipa (inspirującego się z kolei oryginalną choreografią Julesa Perrota i Jeana Coralli z 1841), wystawionej po raz pierwszy w Sankt Petersburgu w 1884.
Rola Giselle to dla tancerki techniczne oraz dramatyczne wyzwanie, od pierwszych scen zakochania, przez przejmujące opadanie w obłęd, aż do wybaczenia, jakiego udziela zza grobu. Pierwszy akt baletu jest pełen historycznych detali i wiejskich motywów. Z kolei drugi, „biały” akt, przenosi publiczność do dziwnego, oświetlonego blaskiem księżyca lasu, nawiedzanego przez zjawy Wiłów.

Najbliższe seanse z cyklu Helios na Scenie na ekranach kin Helios:

11 listopada godz. 18:00 – Manon Lescaut
02 grudnia godz. 18:00 – Makbet

Skomentuj