W obecnym roku MOC Odkrywców będzie miała szczególny wymiar, gdyż działania nasze rozszerzamy na dwie porcje… Nawiązując do tytułowej Mocy, zapraszamy na wydarzenia zaplanowane po jasnej i ciemnej strony… doby – Noc i Dzień Odkrywców. W tym roku, po raz pierwszy w ponad dziesięcioletniej tradycji Pikniku zaczynamy od wydarzenia, które nigdy wcześniej nie miało miejsca podczas imprezy. W piątek, dnia 24 września zapraszamy na koncert muzyki elektronicznej. Naszym gościem będzie Przemysław Rudź, multiinstrumentalista, popularyzator nauki i astronom, a koncert jaki będzie odprawiony poświęcony został pamięci Stanisława Lema, które rok właśnie obchodzimy…
Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki MOC Odkrywców to popularnonaukowy format wszech-edukacyjny, święto nauki i techniki w formie plenerowej zabawy dla wszystkich małych i dużych Odkrywców, który w latach 2010-2018 (od 1. do 8. edycji) zlokalizowany był w centrum miasta w okolicach Rzeszowskiego Zamku i Polskiego Radia Rzeszów, od roku 2017 ze względu na stale rozbudowującą się strukturę i formułę oraz podjętą współpracę organizatorów (9. a później i 10. edycji imprezy) z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza, otwiera swoje areny na terenach Politechniki.
W trudnym roku 2021, kolejnym roku pandemii i rozmaitych ograniczeń – przygotowujemy wzorem lat ubiegłych i dobrej tradycji – cztery główne strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii. W obrębie stref oraz w miejscach towarzyszących, niczym na arenach olimpijskich wraz z zaproszonymi znakomitymi gośćmi prezentować będziemy to, co w interaktywnej edukacji najlepsze: Interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Nie zabraknie też wysokich napięć, pokazów TRANSFORMATORÓW Tesli, widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych z czasów krucjat i RYCERSTWA epoki Grunwaldu.
Swój dorobek i pasje zaprezentują Naukowe Koła naszego Gospodarza – Politechniki Rzeszowskiej, ale też zaproszeni goście z najlepszych polskich uczelni. Obok studentów uczelni wyższych, swoje osiągnięcia będą demonstrować też szkoły podstawowe i ponadpodstawowe – z naszego miasta i regionu.
Zapraszamy na spotkanie nie tylko z klasycznymi naukami przyrodniczymi ale także ze sztuką – malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką, ceramiką i… muzyką. Z popularną kulturą materialną oraz dziedzinami towarzyszącymi. Nauka to wspaniała przygoda, a na Pikniku Moc Odkrywców dbamy o to, żeby prezentować ją w najszerszym spektrum.
Jak tradycja każe swoje znakomite prezentacje przygotują dla was firmy oraz instytucje, które na co dzień działają w innych obszarach życia. Kolejny raz będzie można wsiąść do „pociągu nie byle jakiego”, sprawdzić najnowsze osiągnięcia komunikacyjne Partnerów imprezy: Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, PKP Polskie Linie Kolejowe SA, Polregio a w najnowszym rozdaniu odwiedzić stoiska i prezentacje instytucji, które po raz pierwszy pojawią się na Pikniku.
Popularne twierdzenie mówi, że technika to dziedzina, która prawa fizyki zamienia w praktyczne działania. Historia techniki jest trwale związana z historią cywilizacji… od momentu gdy człowiek nauczył się kontrolować ogień, po czasy wahadłowców i loty międzyplanetarne. Dlatego też Pasaż Techniki to najbardziej rozbudowany sektor tematyczny planowanego Pikniku Odkrywców i prawdziwa uczta dla miłośników techniki małej i dużej… Dla sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki…
Rzeszowski Piknik Odkrywców to jedyne w skali ogólnopolskiej przedsięwzięcie popularnonaukowe, które łączy interaktywną edukację naukowo techniczną z upowszechnianiem szeroko rozumianej nauki, kultury i sztuki. Wspólna zabawa nauką a szczególnie warsztatowa edukacja naukowo-techniczna, którą proponujemy stanowi doskonały sposób na integrację rzeszowskich środowisk i działa skutecznie na linii dziecko, uczeń, nauczyciel, rodzic. Bez względu na wiek.
Ze względu na otaczającą nas Moc, która scala gwiazdy we Wszechświecie, od lat kilku towarzyszą nam przedstawiciele odległej galaktyki – a wśród nich Legioniści Polskiego Legionu 501 oraz inżynierowie gwiezdnej techniki. W roku 2018 podczas pierwszej edycji imprezy w nowej szacie i na nowym terenie, wizytował nasze areny sam Lord Darth Vader… a od tego czasu liczba odwiedzających i troopujących Legionistów stale się zwiększa, ku chwale nauki, popkultury oraz interaktywnej edukacji. W tym roku także nie zabraknie atrakcji emitujących energię z obu stron Mocy…
Na zakończenie tegorocznego święta Wykład Gościa Specjalnego Wiktora Niedzickiego, który wspólnie z Pawłem Pasterzem i Małgorzatą Wilczak opowie o … Niespodzianka
……………………………………………………………………………………………
Wstęp na wszystkie wydarzenie jest bezpłatny i ogólnie dostępny.
Impreza zaplanowana jest na dni:
Piątek 24 września w godz. 17.00 – 22.00
Sobota 25 września w godz. 11.00 – 18.00
na terenach przy i w głównym Budynku V i S Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza
Organizator: POLIMEDIA, Stowarzyszenie Ars Scientia, Politechnika Rzeszowska
Patronat Honorowy: Minister Edukacji i Nauki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Prezydent Rzeszowa, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Polska Agencja Kosmiczna
Partnerzy: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, PKP Polskie Linie Kolejowe SA, Polregio, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, Centrum Medyczne MEDYK
Sponsorzy: Województwo Podkarpackie, Rzeszów – Stolica Innowacji, PGNiG, Centrum Medyczne MEDYK