61. Rzeszowskie Spotkania Teatralne: 02. FESTIWAL ARCYDZIEŁ

Podczas wydarzenia, które będzie połączeniem tradycji i współczesności na Widzów czekają spektakle na podstawie dzieł mistrzów literatury. Od 10-19.11 w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zagoszczą teatry z Polski, które przedstawią interpretacje tekstów Williama Szekspira, Aldousa Huxley’a, Arthura Millera, Sławomira Mrożka i aż trzy Juliusza Słowackiego. W gronie adaptacji sztuki polskiego pisarza jest premiera naszego Teatru, który zaprasza na widowiskową „Marię Stuart”.

Tekst powraca na deski rzeszowskiej sceny po niemal osiemdziesięciu latach od pierwszego wystawienia. W 1946r. reżyserowała go sama Wanda Siemaszkowa (wówczas w Teatrze Ziemi Rzeszowiskiej), a w rolę królowej Szkotów wcielała się Neonilla Kilar-Krzywiecka. Nową, uwspółczesnioną wersję „Marii Stuart” przedstawia Martyna Łyko z Małgorzatą Pruchnik-Chołką w roli głównej.

20231031 101826

„Maria Stuart” to krwawa historia kobiety – królowej. Za sprawą Juliusza Słowackiego wsiadamy w romantyczny rollercoaster, w którym władza, honor i pożądanie stanowią najwyższe wartości. Oparta na życiorysie królowej Szkotów historia przedstawia osobę, która od dziecka wychowywana na królową budzi się, by samodzielnie rządzić- od dziecka uczona tłumić uczucia, decyduje się czuć. A współcześnie, czy można być całkiem niezależną będąc w związku? Szczególnie w takim, w którym mąż chce być królem za wszelką cenę? „Ja mu dawałam tytuł króla w dni szczęśliwe” mówi królowa… jednak akcja dramatu rozgrywa się w czasie, kiedy ich związek zostaje wystawiony na poważną próbę. „Nie czujemy tak zgodnie jak dawniejśmy czuli” wyznaje król… jak daleko posunie się, by odzyskać żonę? Kto poniesie najwyższą cenę?

20231031 102525

Spektakl, jak i pozostałe z repertuaru podlegać będą ocenie publiczności oraz Jury w składzie: Anna Augustynowicz (reżyserka teatralna i telewizyjna), Anna Sroka-Hryń (aktorka i wokalistka), Jacek Sieradzki (krytyk teatralny) oraz Jan Wolski (profesor w Zakładzie Kultury Medió Uniwersytetu Rzeszowskiego).

Poza tym w programie zaplanowano także czytania performatywne dramatów powstałych w ramach tegorocznej edycji Sceny Nowej Dramaturgii, i spotkania z twórcami. Festiwal otworzy natomiast wystawa 18. Miedzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego – Konkurs Młodych 2023, który jest jednym z najbardziej znanych i prestiżowych wydarzeń tego typu na świecie, a do udziału w nim zgłaszają się twórcy z Europy, Azji, Ameryki Południowej czy Iranu. Tego wieczoru nastąpi też ogłoszenie werdyktu jury.

Dyrektorem festiwalu oraz kuratorem nurtu głównego jest Jan Nowara.

20231031 110238

Program: https://teatr-rzeszow.pl/article/program-12?l=2

Skomentuj