Podczas wydarzenia, które będzie połączeniem tradycji i współczesności na Widzów czekają spektakle na podstawie dzieł mistrzów literatury. Od 10-19.11 w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zagoszczą teatry z Polski, które przedstawią interpretacje tekstów Williama Szekspira, Aldousa Huxley’a, Arthura Millera, Sławomira Mrożka i aż trzy Juliusza Słowackiego. W gronie adaptacji sztuki polskiego pisarza jest premiera naszego Teatru, który zaprasza na widowiskową „Marię Stuart”.
Tekst powraca na deski rzeszowskiej sceny po niemal osiemdziesięciu latach od pierwszego wystawienia. W 1946r. reżyserowała go sama Wanda Siemaszkowa (wówczas w Teatrze Ziemi Rzeszowiskiej), a w rolę królowej Szkotów wcielała się Neonilla Kilar-Krzywiecka. Nową, uwspółczesnioną wersję „Marii Stuart” przedstawia Martyna Łyko z Małgorzatą Pruchnik-Chołką w roli głównej.
„Maria Stuart” to krwawa historia kobiety – królowej. Za sprawą Juliusza Słowackiego wsiadamy w romantyczny rollercoaster, w którym władza, honor i pożądanie stanowią najwyższe wartości. Oparta na życiorysie królowej Szkotów historia przedstawia osobę, która od dziecka wychowywana na królową budzi się, by samodzielnie rządzić- od dziecka uczona tłumić uczucia, decyduje się czuć. A współcześnie, czy można być całkiem niezależną będąc w związku? Szczególnie w takim, w którym mąż chce być królem za wszelką cenę? „Ja mu dawałam tytuł króla w dni szczęśliwe” mówi królowa… jednak akcja dramatu rozgrywa się w czasie, kiedy ich związek zostaje wystawiony na poważną próbę. „Nie czujemy tak zgodnie jak dawniejśmy czuli” wyznaje król… jak daleko posunie się, by odzyskać żonę? Kto poniesie najwyższą cenę?
Spektakl, jak i pozostałe z repertuaru podlegać będą ocenie publiczności oraz Jury w składzie: Anna Augustynowicz (reżyserka teatralna i telewizyjna), Anna Sroka-Hryń (aktorka i wokalistka), Jacek Sieradzki (krytyk teatralny) oraz Jan Wolski (profesor w Zakładzie Kultury Medió Uniwersytetu Rzeszowskiego).
Poza tym w programie zaplanowano także czytania performatywne dramatów powstałych w ramach tegorocznej edycji Sceny Nowej Dramaturgii, i spotkania z twórcami. Festiwal otworzy natomiast wystawa 18. Miedzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego – Konkurs Młodych 2023, który jest jednym z najbardziej znanych i prestiżowych wydarzeń tego typu na świecie, a do udziału w nim zgłaszają się twórcy z Europy, Azji, Ameryki Południowej czy Iranu. Tego wieczoru nastąpi też ogłoszenie werdyktu jury.
Dyrektorem festiwalu oraz kuratorem nurtu głównego jest Jan Nowara.