Wielka szóstka na Big Book Festival

 Futurystyczna wizja Mariusza Sieniewicza, wyczekiwana historia Wandy Rutkiewicz, pierwszy eksperymentalny komiks Daniela Odiji i Wojciecha Stefańca, filmowa fabuła Gregoire’a Delacourta, polskie sekrety w powieści Agnieszki Nietresty-Zatoń oraz wojenny życiorys Jana Karskiego. Tylko na Big Book Festival – premierowe prezentacje sześciu wybranych nowości.

 

UWAGA: PREMIERA! to specjalna seria spotkań z autorami premier literackich, które ukażą się w czerwcu i zostaną po raz pierwszy zaprezentowane podczas Big Book Festival. Książki zostały wyselekcjonowane spośród zgłoszeń wydawców z myślą o czytaniu w długie, wakacyjne dni.  – Proponujemy unikalną i starannie dobraną kolekcję nowych tytułów, łączących historię i wyobrażenia przyszłości, świetną beletrystykę i literaturę faktu, rozrywkę i umysłowe wyzwania. Na Big Book Festival czytamy wszystko, dlatego wśród premier znalazły się perełki różnych gatunków. Warto ich z nami spróbować, tym bardziej, że fragmenty pachnące jeszcze świeżą farbą drukarską będą czytać sami autorzy – zapraszają Anna Król i Paulina Wilk, współtwórczynie festiwalu.
Wśród zaproszonych pisarzy jest jeden z najpopularniejszych francuskich prozaików –

Grégoire Delacourt, laureat wielu nagród nad Sekwaną, wydawany w blisko 40 krajach, a Polakom znany m.in. z głośnej „Listy moich zachcianek“. Jego nowa książka „Na pierwszy rzut oka“ zaczyna się jak film. Do drzwi młodego mechanika samochodowego puka Scarlett Johansson. Czego najpiękniejsza kobieta świata szuka na francuskim zadupiu? I czy jej kruchy, zdezelowany mechanizm da się rozebrać i poskładać na nowo? Delacourt pisze o szczęściu, które nosi w sobie nutę smutku. O świecie, w którym celebryci i bohaterowie serialowi zastępują nam rodziny. O bólu i samotności życia. Prawa do ekranizacji zostały już zakupione. Możliwe, że Johansson wcieli się na ekranie w… samą siebie? Książka ukazuje się nakładem wydawnictwa Drzewo Babel w przekładzie Angeliny Waśko-Bonigraud.

Także o współczesności powieściowym językiem, z odrobiną śledczego dreszczu i talentem do portretowania życia z dala od reflektorów i zainteresowania mediów pisze Agnieszka Nietresta-Zatoń. W „Oazie spokoju“, przekornie zatytułowanej książce o kłamstwach, przemilczeniach i niepokoju, pokazuje Mirandę – wyrzuconą z pracy dziennikarkę, która ląduje w Lasku Menelskim. Na brzydkich peryferiach wielkiego miasta deweloperzy dostrzegają żyłę złota. A Miranda, chwilowo w przymusowej roli nauczycielki, ma dziennikarski nos i chwyta intrygujący trop. Rzeczywistość w konfrontacji z prawdą sypie się jak domek z kart. Nietresta-Zatoń debiutowała jako prozatorka „Pustostanem“, chwalonym za język i odważną tematykę. Jest literaturoznawczynią i copywriterką, pisze blogi, opowiadania i uczy. To jej druga powieść wydana przez Prószyński Media.

 

Przyszłością zajmuje się w nowej książce Mariusz Sieniewicz. Premierowy „Plankton“ sam nazywa futuro-katolicką powieścią popową. Jej akcja dzieje się w 2092 roku. Świat jest już po dwóch wielkich wojnach religijnych. Stolica Apostolska została przeniesiona pod Sztokholm. Brat Artur, ukarany kapucyn, wyrusza z Olsztyna, stolicy Polacji, do Krakowa, zburzonego rzekomo przez terrorystów. Jedzie z misją ratowania ludzi, choć przyjdzie mu robić coś odwrotnego. Sieniewicz spisał sumę współczesnych lęków – pokazuje nowy porządek świata, moment przed nadejściem Apokalipsy. Sprawdza, kim jesteśmy wobec religii i władzy. Stawia podobne pytania jak Michel Houellebecq, ale prowadzi do innych refleksji. Autor nominowany do Paszportów Polityki i Nagrody Literackiej Nike prowokuje wyobraźnię, inspiruje do wychylania się poza to, co znamy. Powieść ukazuje się nakładem wydawnictwa Znak.

 

Futuryzmem zajmują się również Daniel Odija i Wojciech Stefaniec w pierwszym tworzonym wspólnie komiksie. „Stolp“ rozpoczyna antyutopijną trylogię o metropolii w połowie opustoszałej i mrocznej, a w połowie zanurzonej w halucynogennej wizji. Zamieszkują ją ludzie uzależnieni od stymulantów, dwupłciowi lecz bezpłodni. Od dekady na ten przedziwny świat nie przychodzą dzieci, ale tytułowy bohater widuje ich świetliste postaci. On także żywi się chemią, za którą płaci skanem linii papilarnych. Pomiędzy koszmarem rzeczywistości i przywidzeniami zanurza się w turkusowych chmurach papierosowego dymu. Daniel Odija, dotąd wyróżniany za realistyczne powieści, debiutuje jako scenarzysta komiksu. A Wojciech Stefaniec, mistrz konturu i barwy, zaskakuje swobodą i graficzną odwagą. „Stolp“ – ich pierwszy krok w przyszłość – ukazuje się nakładem wydawnictwa Gildia.

 

W kolekcji UWAGA: PREMIERA! znalazły się także tytuły poświęcone fascynującym postaciom i ich historycznym dokonaniom.
Waldemar Piasecki, dziennikarz i ostatni sekretarz Jana Karskiego przyleci z Nowego Jorku na premierę biografii emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. „Jan Karski. Jedno życie“ to trylogia, pierwszy kompletny życiorys legendarnego kuriera. Pierwszy tom – „MADAGASKAR“, poświęcony dorastaniu w Łodzi, ukazał się w 2015 r. Na Big Book Festival premierę będzie miał tom II – „INFERNO“, obejmujący kluczowe lata 1939-1945, w tym kampanię wrześniową, ucieczkę z niewoli, najważniejsze misje kurierskie Karskiego i wysiłki na rzecz ratowania Żydów oraz niepodległości Polski. Biografię wkrótce dopełni tom III – „MANHATTAN“ opisujący powojenną karierę naukową w Georgetown University i związki z krajem po 1989 r. Waldemar Piasecki tworzy biografię Karskiego na wyraźną prośbę zmarłego w 2000 wybitnego dyplomaty i wykładowcy. Trylogia ukazuje się nakładem Wydawnictwa Insignis.

 

„Zginę w górach” – mówiła Wanda Rutkiewicz. Ćwierć wieku temu zaginęła na górze Kanczendzonga w Himalajach. Jej śmierci nikt nie widział, ciała nie odnaleziono. Jej odejście pozostaje tajemnicą, teraz przybliżoną w książce „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci“. Była trzecią kobietą i pierwszą Europejką na Mount Evereście. Pierwszą, która zdobyła K2. Nie miała dzieci, kochała góry i wolność, żyła wyprawami. Tam – wysoko – przełamywała swoje słabości, odpędzała demony. Jej historię – tę o wielkiej pasji i równie wysokiej cenie – opisała Anna Kamińska, dziennikarka i pisarka, autorka wielu materiałów prasowych i bestsellerowej biografii „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak“. Jedna z najsłynniejszych, inspirujących Polek otrzymuje swą brakującą opowieść. Książka ukazuje się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Spotkania UWAGA: PREMIERA! odbędą się w dniach 24 i 25 czerwca podczas Big Book Festival. W krzyżowy ogień pytań autorów weźmie duet prowadzących – Anna Sańczuk i Maciej Ulewicz. Podczas rozmów twórcy będą interpretować wybrane fragmenty premierowych książek. Wstęp na spotkania jest wolny.
Piata edycja Big Book Festival – Dużego Festiwalu Czytania odbędzie się w dniach 23-25 czerwca 2017 r przu ul. Emilii Plater 31 w Warszawie. W tym roku festiwalowi towarzyszy hasło powrót do początku I back to beginning. Gośćmi międzynarodowego wydarzenia będą pisarze z Polski i kilkunastu państw – od Japonii po USA. W programie znajdą się m.in. wielkie dyskusje z udziałem publiczności, mecze, wizyty w prywatnych domach, pokazy oraz wykłady. Pełny program zostanie ogłoszony w maju.

Więcej wkrótce na www.bigbookfestival.pl

BBF_authors_3

 

UWAGA: PREMIERA! TYLKO NA BIG BOOK FESTIVAL

Grégoire Delacourt
NA PIERWSZY RZUT OKA
tłum. Angelina Waśko-Bonigraud
Drzewo Babel

Agnieszka Nietresta-Zatoń
OAZA SPOKOJU
Prószyński Media

Mariusz Sieniewicz
PLANKTON
Znak

Daniel Odija i Wojciech Stefaniec
STOLP
Gildia

Waldemar Piasecki
JAN KARSKI. JEDNO ŻYCIE (1939-1945) – INFERNO
Insignis

Anna Kamińska
WANDA. OPOWIEŚĆ O SILE ŻYCIA I ŚMIERCI
Wydawnictwo Literackie

Skomentuj