80. urodziny Tadeusza Nalepy

Wielki festyn z okazji  80. urodzin Tadeusza Nalepy w Zgłobniu- 26 sierpnia (sobota)

Piosenki Nalepy wykonane na ludowo, jazzowo, bluesowo, balladowo-ogniskowo, na poważnie, przez chór, a także zaśpiewane w stylu klasycznej muzyki rozrywkowej. 

Występ laureatów Konkursu dla Dzieci i Młodzieży Piosenek Nalepy.

Odsłonięcie obelisku poświęconego artyście.

Zabawa taneczna (prawie) do rana przy muzyce na żywo.

  

Wielki festyn.

   Osiemdziesiąt lat temu w Zgłobniu (gmina Boguchwała) przyszedł na świat Tadeusz Nalepa. Z tej okazji szykują się tutaj wspaniałe uroczystości. Dokładnie w dniu urodzin artysty, czyli 26 sierpnia (sobota), w zgłobieńskim parku noszącym jego imię odbędzie się wielki festyn.

W jego ramach odsłonięty zostanie obelisk poświęcony artyście, a kulminacyjnym punktem będzie widowisko zatytułowane „ To nasz blues…” (początek godz. 18.00).

Później odbędzie się zabawa taneczna, przy muzyce granej na żywo. Całość rozpocznie się o godzinie 16.00 od zabaw dla dzieci i rozgrywek sportowych. Wstęp jest bezpłatny, działać będą też bary i grille.

Jak widać wiele będzie się działo w Parku Nalepy. A jako że z Rzeszowa do Zgłobnia jest tylko kilka kilometrów, to na pewno warto się tam wybrać

 

Widowisko „To nasz blues…”  – początek godz. 18.     

Usłyszymy piosenki Nalepy interpretowane w najróżniejszy, często bardzo oryginalny sposób. Zostaną wykonane nie tylko na rockowo, czy bluesowo, ale też na ludowo, ogniskowo, jazzowo, na poważnie i przez chór, a także w stylu klasycznej muzyki rozrywkowej.

W widowisku wezmą udział znamienici artyści związani ze Zglobniem oraz ich przyjaciele: Małgorzata Boć, Stanisław Domarski, Robert Uchwat, kwartet smyczkowy Filharmonii Podkarpackiej, zespół ludowy Kompanija, Dziadersi, chór pod dyrekcją Andrzeja Mozgały, a także dzieci i młodzież, laureaci Konkursu na Piosenkę Nalepy.

Zespół akompaniujący stworzą: Jerzy Czeluśniak, Valdi Rzeszut, Mariusz Koziołkiewicz i Damian Drzał. 

Zamysły jest taki, aby biorący udział w Widowisku nie imitowali Nalepy, a nadali jego  wspaniałej muzyce nowy, szeroki, ciekawy, a nawet zaskakujący wymiar- chociaż oczywiście nie zabraknie podczas niego klasycznych wykonań piosenek artysty.

Autorzy koncertu uważają, że twórczość Nalepy ma sprawiać radość, być inspiracją, a nie wzorcem do naśladowania, bo coś takiego jest po prostu nudne. Jak ktoś chcę usłyszeć jak śpiewał i grał Nalepa, to może posłuchać oryginału. Dbając o dziedzictwo artysty powinno traktować się jego dorobek kreatywnie, a nie wyłącznie go imitując. Dzięki temu można popularyzować jego muzykę wśród szerokich i nowych kręgów odbiorców, a nie tylko docierać do starych fanów.  I w taki właśnie sposób do  twórczości Nalepy podeszli  wykonawcy biorący udział w widowisku „To nasz blues…”, również młodzi uczestnicy Konkursu jego piosenek.

Podczas trwania koncertu można będzie również wysłuchać opowieść o życiu muzyka, a także o jego rodzinnych związkach ze Zgłobniem i Rzeszowem.

Czeka  nas zatem naprawdę dobra zabawa i ciekawe przeżycie  artystyczne.

Koncert odbędzie się na plenerowej scenie. Jednak na wypadek złych warunków pogodowych zostanie przeniesiony do sali gimnastycznej szkoły podstawowej.       

 

  Twórcy widowiska 

 

Krystyna Miłek- nauczycielka historii w Szkole Podstawowej w Zgłobniu, którego jest mieszkanką. Od wielu lat podejmuje działania na rzecz upamiętnienia postaci Tadeusza Nalepy w swojej miejscowości. Jest współtwórcą i współorganizatorem imprezy Urodzin Nalepy w Zgłobniu, a w jej ramach widowiska „To nasz blues…”
Autorem scenariusza i reżyserem jest Tomasz Paulukiewicz- twórca reportaży i filmów, widowisk estradowych i telewizyjnych. Był związany zawodowo z Tadeuszem Nalepą przez wiele lat: road manager i konferansjer na trasach koncertowych; twórca widowisk: „Breakout wraca do domu” (https://pl.wikipedia.org/wiki/Breakout_wraca_do_domu) odbytego w ramach X edycji Rock Galicji  (https://pl.wikipedia.org/wiki/Rock_Galicja), 60. urodziny Tadeusza Nalepy (https://pl.wikipedia.org/wiki/60_urodziny), „Breakuot Festiwal” (https://pl.wikipedia.org/wiki/Breakout_Festiwal_2007_%E2%80%93_Wys%C5%82uchaj_mojej_pie%C5%9Bni_Panie ).On też poprowadzi te widowisko, jako konferansjer, wraz z Krystyną Miłek.

Kierownictwo muzyczne sprawuje Jerzy Czeluśniak kompozytor, realizator dźwięku i właściciel Studia Nagrań Spaart w Boguchwale, muzyk wielu zespołów m.in. „Ratatam”, a w ostatnich latach lider „Buen Camino” z Boguchwały.

 

Konkurs Piosenek Tadeusza Nalepy dla dzieci i młodzieży

Tadeusz Nalepa był autorem muzyki do ponad 200 piosenek. Są to nie tylko bluesy, ale także utwory rockowe, ballady, a nawet takie o charakterze popowy. Dają one możliwości ukazania warsztatu i talentu ich wykonawców i można je też interpretować na różnorakie sposoby. Dlatego w tym roku został zorganizowany w Zgłobniu, pierwszy i jedyny w Polsce, ogólnopolski konkurs dla dzieci i młodzieży piosenek Tadeusza Nalepy. Skierowany był do wokalistów (soliści i większe składy), a nie do zespołów instrumentalnych. Do udziału w nim zgłosiło się wielu uczestników. Spośród nich jury Konkursu wyłoniło ośmiu laureatów. Przyznano nagrody za miejsca od 1 do 3 oraz 5 wyróżnień. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc zostali zaproszeni do zaśpiewania zgłoszonych przez siebie piosenek podczas widowiska „To mój blues…” .

 

Upamiętnienie Nalepy w Zgłobniu

Park w Zgłobniu nosi imię Tadeusza Nalepy od 11.09. 2022 roku. Uroczystości z tym związane poprzedził niezwykły koncert pt.” Rzeka dawnych dni”.  Złożyły się na niego piosnki Nalepy w wykonaniu uczniów i nauczycieli ze szkoły Podstawowej w Zgłobniu, których wspomagały ich rodziny i przyjaciele. Cieszył się wyjątkowo dużym zainteresowaniem mediów, a relacje z niego była kilkakrotnie prezentowana na antenie TVP Rzeszów. Można ją też obejrzeć w Internecie   https://www.youtube.com/watch?v=aNY3_r-kNzY

  W tym roku 26 sierpnia, w dniu 80. urodzin Nalepy w parku jego imienia zostanie odsłonięty poświęcony mu obelisk, odbędzie się też festyn, którego najważniejszą częścią będzie widowisko „To nasz blues…”

 

Organizatorzy festynu z okazji 80. Urodzin Nalepy 

Organizatorem wydarzenia jest Urząd Gminy w Boguchwale, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zgłobniu, Lokalny Ośrodek Kultury „Wspólnota” w Zgłobniu.

 

Media społecznościowe i strona www festynu 

Wszystkie informacje na stronie www.urodzinynalepy.pl oraz w mediach społecznościowych https://www.facebook.com/profile.php?id=100092478054361)

 

Tadeusz Nalepa

   Tadeusz Nalepa (1943-2007) był jednym z najwybitniejszych twórców w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej. Nie tylko jako kompozytor, gitarzysta, wokalista i autor tekstów, ale również jako ten, który dokonał  w niej znaczących artystycznych przełomów. Wychował się w Rzeszowie, ale urodzi się w Zgłobniu, w rodzinie od pokoleń tutaj zakorzenionej. Jego dziadek był skrzypkiem-prymistą, znanej i popularnej zgłobieńskiej kapeli. W Zgłobniu pochowani są nie tylko jego dziadkowie, ale i rodzice. Sam Nalepa spoczywa na Powązkach.

     Na dorobek artysty składa się obecnie kilkadziesiąt płyt, kompilacji, albumów koncertowych i materiałów video.  Za życia wydał 20 premierowych płyt studyjnych. Jedną  z zespołem  Blackout, dziesięć  z Breakout, a pozostałe pod własnym nazwiskiem, a także płytę i zapis video widowiska telewizyjnego  z okazji 60  urodzin, zorganizowanego w Rzeszowie, a transmitowanego na żywo przez  2 programu TVP. Część z tych wydawnictw uzyskała status „złotej płyty”.

    Komponował muzykę do spektakli teatralnych i filmów. Za muzykę do filmu „Śmierć Dziecioroba” otrzymał nagrodę główną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

     Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Upamiętniono go na wiele różnych sposobów. Powstały  o nim filmy oraz wiele reportaży telewizyjnych i radiowych. Wydana została też, wielokrotnie wznawiana, książka zawierająca -w formie wywiadu- jego wspomnienia. Po jego śmierci odbył się w Rzeszowie poświęcony mu „Breakout Festiwal” z udziałem wielu gwiazd polskiej muzyki. Ten telewizyjny koncert również ukazał się na dvd.

Organizowane są festiwale dedykowane jego twórczości, jak na przykład otwocki „Lep na Bluesa” czy „Breakout Days” w Rzeszowie.  Artyści nagrywają płyty zawierające wyłącznie jego muzykę, a bardzo wielu ma na stale  jego piosenki w swoim repertuarze.

Jego utwory były inspirację do powstania i  wykorzystane zostały w filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta” za który Mariusz Wilczyński na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w roku 2020 otrzymał wielką nagrodę „Złotych Lwów”.

 

Skomentuj