Joe Jackson prezentuje Maxa Championa i album „What A Racket!”

Znany muzyk i producent Joe Jackson przedstawił swoje najnowsze przedsięwzięcie artystyczne. „What A Racket!” to album przywracający do życia pieśni enigmatycznego artysty z  Music Hall z początku XX wieku, Maxa Championa. Angielski Music Hall (obok swojego amerykańskiego kuzyna wodewilu), był pierwszą formą masowej rozrywki stworzoną przez klasę robotniczą. Jego początki miały miejsce w pubach i na ulicach Londynu w połowie XIX wieku i choć zawsze uważany był za „nieprzyzwoity”, to w 1900 roku gościł na scenach bogatych teatrów, gdzie widownię stanowiła publiczność wywodząca się z różnych środowisk. Zarówno prostytutki, jak i książęta śpiewali razem z gwiazdami, z których wiele ma obecnie status legendy i których piosenki są nadal znane w Wielkiej Brytanii.

Utwory te, przedstawiające życie codzienne epoki wiktoriańskiej i edwardiańskiej, miały najczęściej charakter humorystyczny lub satyryczny, choć niektóre były sentymentalne lub patriotyczne, a inne poruszały mroczniejsze tematy, takie jak zazdrość i morderstwo. Tematyka wielu utworów obracała się wokół seksu, chociaż zawsze używano sprytnych eufemizmów i dwuznaczności.

Jednym z najbardziej fascynujących wykonawców Music Hall był Max Champion. Niewiele o nim wiadomo poza tym, że urodził się w 1882 roku w londyńskiej dzielnicy East End i uważa się, że był spokrewniony z wielkim wiktoriańskim artystą Harrym Championem. Jako wschodzący artysta dzielił scenę z wielkimi gwiazdami, takimi jak Gus Ellen i Vesta Tilley, ale jego kariera (podobnie jak sama era Music Hall) została przerwana przez pierwszą wojnę światową. Jego piosenki odeszły w zapomnienie i pozostały zapomniane aż do 2014 roku, kiedy nuty Maxa Championa zaczęły pojawiać się na powierzchni: najpierw na Malcie, potem w Anglii i, co ciekawe, w Belgii, gdzie Max prawdopodobnie zginął w okopach. Do 2019 roku odzyskano wystarczającą liczbę piosenek, aby Joe Jackson mógł je wskrzesić z 12-osobową orkiestrą.

Album „What A Racket!” prezentuje jedenaście piosenek Maxa Championa. Według producenta Joe Jacksona: To były wspaniałe piosenki w swoich czasach, ale są też zaskakująco nowoczesne. Czasami ma się wrażenie, jakby Max przemawiał ze swojego Londynu z początku XX wieku bezpośrednio do nas na początku XXI wieku. Dobrym przykładem jest utwór „Health and Safety”.

 

Album „What A Racket!” ukaże się 24 listopada 2023 r.

JOE JACKSON wskrzesza genialnego artystę. Oto MAX CHAMPION.

 Mr. Joe Jackson prezentuje Maxa Championa i album „What A Racket!”

 Posłuchaj „Health and Safety”: https://www.youtube.com/watch?v=nZAbzPAqcGg

Skomentuj