Julian Przyboś – powrót poety. Wieczór w Rzeszowskich Piwnicach

W sobotę 26 listopada, pod patronatem Kanału rzeszowskiego, audycji nadawanej w Radiu Centrum odbędzie się wieczór poświęcony Julianowi Przybosiowi.  

Gościem specjalnym muzyczno-poetyckiego spotkania pt. „JULIAN PRZYBOŚ – POWRÓT POETY” będzie Uta Przyboś – córka poety.

Julian Przyboś to jeden z czołowych przedstawicieli Awangardy Krakowskiej. Urodził się w 1901 roku, w Gwoźnicy koło Strzyżowa na Podkarpaciu.

– Wieczór w Rzeszowskich Piwnicach będzie głosem rzeszowskiego środowiska twórczego przypominającym związki wybitnego poety Juliana Przybosia z Rzeszowem, w którym spędził gimnazjalny okres swojego życia. – podkreśla Krystyna Lenkowska, poetka, pomysłodawczyni i koordynatorka wydarzenia, która od 22 lat organizuje w Rzeszowie spotkania pod hasłemPreteksty Literackie.

 

Zaprezentowane zostaną fragmenty książki „Świat się wiecznie zaczyna. Antologia Juliana Przybosia”.  A o twórczości Przybosia porozmawiają: Uta Przyboś, Katarzyna Bolec, Krystyna Lenkowska, Jacek Napiórkowski, Tomasz Nowak, Dariusz Pado oraz Tomasz Wojewoda.  W tle rozmowy przewijała się będzie prezentacja multimedialna oparta o archiwalne materiały pochodzące z rodzinnych zbiorów Uty Przyboś.

Mocnym akcentem wieczoru będzie koncert, w którym wiersze Juliana Przybosia zinterpretuje Trio Jazzowe w składzie: Bartłomiej ESKAUBEI Skubisz (spoken word), Michał Szkil (piano), Tomasz Nowak (trąbka).

Początek w sobotę, 26 listopada 2022 o godz.18.00 w Rzeszowskich Piwnicach, ul. Rynek 26.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Rzeszowska we współpracy z Radą Programową POWRÓT POETY .

przybows1

 

Szczegółowe informacje na temat inicjatywy są dostępne na stronie www.rzeszowska.org.pl.

Skomentuj