Konkurs Wiedzy o Kulturze Antycznej – Finał

„Non scholae sed vitae discimus”  – FINAŁ XV PODKARPACKIEGO MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O KULTURZE ANTYCZNEJ

6 marca w Uniwersytecie Rzeszowskim odbył się Finał Podkarpackiego Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Kulturze Antycznej „Non scholae, sed vitae discimus”.

Już po raz piętnasty zorganizowany został przez VI Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie, Zakład Historii Starożytnej i Orientalistyki Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Koło Naukowe Studentów Historyków.

Honorowy Patronat objęli: JM Rektor UR, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Rzeszowie.

Konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli. Ma charakter interdyscyplinarny i przeznaczony jest dla uczniów szkół średnich z całego województwa podkarpackiego, wykazujących szczególne zainteresowanie kulturą antyczną.

Osiem najlepszych 3-osobowych drużyn po dwuetapowych, pisemnych eliminacjach zostało zakwalifikowanych przez Komisję Konkursową do Finału.

Eliminacje III stopnia miały charakter ustny i polegały na przygotowaniu „scenki rodzajowej” dotyczącej wybranej przez uczestników dziedziny życia w starożytności oraz udzieleniu odpowiedzi na wylosowane pytania.

Finalistów oceniało jury, w skład którego weszli: przewodniczący – prof. dr hab. Piotr Berdowski (Instytut Historii UR), członkowie: mgr Renata Nowak (filolog klasyczny UR), dr inż. Maciej Milczanowski (Instytut Politologii UR) oraz mgr Urszula Łubgan (organizatorka Rzeszowskich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła”).

I miejsce zdobyła drużyna z I LO w Rzeszowie (Joanna Oślizło, Mikołaj Pączek, Aleksandra Tomczyk – op. Katarzyna Milcarek – Mróz);

II miejsce: zespół z Akademickiego LO z oddziałami dwujęzycznymi w Rzeszowie (Barbara Domoń, Kamil Buda, Kinga Jedziniak – op. Magdalena Inglot);

III zaś: II LO w Rzeszowie (Jagoda Kuźmik, Marek Kawa, Karolina Ciura – op. Alina Paliwoda-Wielgos).

Laureaci Konkursu, obok dyplomów i nagród rzeczowych, otrzymali dodatkowe 20 punktów, jeśli wybiorą studia na Uniwersytecie Rzeszowskim na kierunku: Historia, Archeologia lub Kulturoznawstwo.

Medialny patronat nad całością Konkursu – jak co roku – objęło Akademickie Radio i Telewizja Centrum oraz gazeta codzienna „Super Nowości” i Super Nowości24.

1     7

1a     1c

Skomentuj