Learn&Fly 2023

Learn&Fly 2023 – wystartowały półfinały czwartej edycji ogólnopolskich zawodów. Towarzyszyło im duża ilość emocji, technicznego myślenia i świetna zabawa!

Learn&Fly już wielokrotnie gromadziło młodych pasjonatów lotnictwa z całej Polski, by dzielić się wzajemnie wiedzą i wspólnie rozwijać swoje zainteresowania. Jak co roku zebrało się wielu chętnych do wzięcia udziału w przedsięwzięciu i spróbowania swoich sił w rywalizacji z pozostałymi drużynami.

Rejestracja do konkursu odbyła się końcem ubiegłego roku.  Chęć do uczestnictwa w zawodach Learn&Fly zgłosiło wiele drużyn z całej Polski. Po zgromadzeniu wszystkich zainteresowanych i kilkumiesięcznych przygotowaniach nadszedł czas na półfinały, podczas których zawodnicy walczą o udział w wielkim finale i tytuł mistrza czwartej edycji Learn&Fly!

W zawodach rywalizują drużyny składające się z od 2 do 4 uczniów szkół ponadpodstawowych oraz opiekuna, który czuwa nad pracą drużyny. Ich zadaniem było skonstruowanie prostego modelu samolotu zdolnego do lotu. Każda drużyna będzie miała okazję zaprezentować konstrukcję i specyfikację swojego dzieła oraz jego zdolności w konkurencji na najdłuższy lot.

Półfinały zawodów odbywają się w trzech fascynujących lokalizacjach, które są głęboko związane z polskim lotnictwem, przemysłem lotniczym i wojskowym –  Politechnika Rzeszowska (29.05.), 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku (31.05.) oraz 43. Baza Lotnictwa Morskiego (02.06.) zaś finał zawodów będzie rozegrany na PZL Mielec oraz Lotnisku Mielec. Wybór tych miejsc pozwoli uczestnikom zarówno czerpać z bogatej historii lotnictwa w Polsce jak i zainspirować ich do rozwijania pasji w tej dziedzinie.

Przebieg konkursu na etapie półfinałowym i finałowym jest jednakowy: w obu przypadkach dzieli się on na dwie części – prezentacja oraz test funkcjonalności. W pierwszym etapie oceniane są: raport z całości wykonywanych prac oraz prezentacja drużyny i modelu, które w sumie stanowią 50% oceny końcowej. Pozostałe punkty przyznawane są w zawodach na najdłuższy lot – drużyna, której samolot osiągnie najwyższy wynik nagradzana jest kompletem punktów, a reszta drużyn otrzymuje proporcjonalnie mniejszą ich liczbę.

Przez cały okres przygotowań do zawodów  młodych konstruktorów wspierały zarówno przygotowane materiały szkoleniowe, które pomagały im w realizacji zadań i zwracały ich uwagę na ważne aspekty techniczne, jak również cały zespół realizujący projekt Learn&Fly, który także przez czas trwania wszystkich etapów,  stoi u boku uczestników służąc dobrą radą i ciepłym słowem. Specjaliści branży lotniczej biorący udział w przedsięwzięciu chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i pogłębią w młodzieży zainteresowania związane z lotnictwem.

Projekt Learn&Fly stanowi odpowiedź na problem niedostatecznych podstawowych umiejętności uczniów z obszaru STEM w dziedzinie nauki, technologii, inżynierii i matematyki. Przy wykorzystaniu innowacyjnych i angażujących metod nauczania, projekt ma na celu skuteczne zniwelowanie tej luki. Ponadto, uczestnictwo w zawodach pozwoli rozwijać umiejętności interpersonalne oraz zdolności efektywnej współpracy w grupie.

Zwycięzcy każdego z półfinałów zostaną nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami pieniężnymi: drużyna, która zajmie pierwsze miejsce otrzyma 2 000 zł, nagroda za drugie miejsce to 1 000 zł, natomiast za ostatnie miejsce na podium 500 zł. Tymczasem nagrody dla wyróżniających się drużyn podczas wielkiego finału wynoszą odpowiednio 3 000 zł, 2 000 zł oraz 1 000 zł. Należy jednak zauważyć, że oprócz wspomnianych nagród oraz drobnych upominków drużyny zdobędą wiele nowych doświadczeń oraz przeżyją niezapomniane chwile wraz z całą ekipą Learn&Fly.

Organizatorem zawodów jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Głównymi partnerami projektu oraz sponsorami nagród dla zwycięzców są renomowane firmy z branży lotniczej: Lockheed Martin Corporation, Pratt & Whitney Kalisz oraz Pratt & Whitney Rzeszów.

Przez cały dzień 15 drużyn rywalizowało w pierwszym półfinale Learn&Fly. Wyłoniono zwycięzców, którzy jako pierwsi zakwalifikowali się do finału. Teraz czeka na nas drugi i trzeci półfinał kolejno w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku oraz Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni.

Zwycięzcy półfinału w Rzeszowie:

1 miejsce – Awizo-Majstry (Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie)

2 miejsce Fly PAE (Zespół Szkół Technicznych w Mielcu)

3 miejsce Aerodruciarze (Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie)

 

 

Skomentuj