Letnie KINO Retro „Stare Kresy jak Nowe”

22.08.2021 godz.17:00

Letnie KINO Retro „Stare Kresy jak Nowe” czyli spotkania z dokumentem
w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów

Spotkanie poprowadzi miłośnik kina, prowadzący DKF KLAPS, Dominik Nykiel.
W programie:
Spotkanie autorskie z filmowcem Krzysztofem Janem Krzyżanowskim – operatorem filmowym, montażystą, reporterem i dźwiękowcem. Twórcą reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, historycznej i etnograficznej, poruszających zagadnienia wielokulturowości i mniejszości etnicznych.
Krzysztof Jan Krzyżanowski- notka biograficzna
ur. w 1946 r. Krakowie, gdzie też studiował historię na UJ. Przez ponad 35 lat pracy w TVP wykonywał różne zawody realizatora: dźwiękowca, operatora filmowego, reżysera montażu, reportera. Był także redaktorem, publicystą i wydawcą programu regionalnego TVP Kraków.
Jest autorem ponad 300 reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, historycznej, etnograficznej oraz poruszającej zagadnienia wielokulturowości i mniejszości etnicznych.
Redagował i był autorem cykli TVP : ”U Siebie”, „Etniczne Klimaty”, a także programów: „Sąsiedzi”, „Magazyn Wschodni”, „Rozmowy Kresowe”, Magazyn Polski z Ukrainy” (o wschodnich sąsiadach Polski – Ukrainie, Białorusi, Litwie).
W latach 2000-2005 prowadził zajęcia z dziennikarstwa telewizyjnego na Uniwersytecie Jana Pawła II (PAT).
W latach 1986 – 2015 wykładał w Studium Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także prowadzi warsztaty filmowo telewizyjne w krakowskiej Szkole Dziennikarskiej „ PRESS”. Jako niezależny producent (Agencja Filmowa HAF) produkuje i realizuje różne formy filmowe dla krajowych i zagranicznych stacji telewizyjnych i innych podmiotów.
Laureat wielu nagród filmowych m.in. Festiwalu Filmowego w Niepokalanowie (1984), Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnych Filmów i Programów Etnicznych „At home” – 1998, Międzynarodowego Festiwalu Programów Telewizyjnych w Koszycach (Słowacja) i Użhorodzie (Ukraina), Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Rozstaje Europy” w Lublinie, a także Festiwalu „Nurt” w Kielcach. Za swoją twórczość filmową i dziennikarską otrzymał nagrodę Fundacji Polsko Australijskiej „Polcul”, a także w 2004 dziennikarską nagrodę „Złotej Gruszki” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu telewizyjnego i dziennikarstwa.
Wraz dziennikarzami, reżyserami i działaczami kultury, założył w Krakowie Stowarzyszenie U Siebie – At Home, którego celem jest realizacja krajowych i międzynarodowych projektów na rzecz promocji wielokulturowości i wzajemnego poznania się narodów Europy Środkowej.
– Projekcje filmów z prelekcją K.J.Krzyżanowskiego –„Dokumenty” i „Reportaże”.
– Wprowadzenie do filmów krótkometrażowych, pochodzących z zasobów Filmoteki Narodowej- Instytutu Audiowizualnego.
Filmy te pokazują „obrazki” z przeszłości jako swoisty „obszar tęsknot”- sugestywna, kojąca muzyka i reminiscencje z przeszłości, stają się kalkami wyobrażeń i snów o krainie, której wielu z nas nawet nie znało…
– Horodno. Miasteczko glinianych garnków, 8 min
– Polesie. Reportaż z krainy tęsknych pieśni, 16 min
Imprezie towarzyszy kiermasz książek tematycznych- znajdziemy tu książki kresowe, historyczne, regionalne i filmowe. O bogatą ofertę zadba Księgarnia Nova i wydawnictwo Podkarpacka Historia.
Bilety w cenie 10 zł.

 

Skomentuj