„Lotnictwo i kosmos. Podróż w przestrzeń” – Wystawa Filatelistyczna

Okręg Rzeszowski Polskiego Związku Filatelistów razem z Politechniką Rzeszowską w dniach 11-15 września 2023 roku organizuje Wystawę Filatelistyczną pt. „Lotnictwo i kosmos. Podróż w przestrzeń”. Wydarzenie polega na organizacji pokazu, w ramach którego na ekspozytorach umieszczone będą różne walory filatelistyczne – znaczki, całości pocztowe, listy i inne dokumenty pocztowe przedstawiające historię lotnictwa polskiego z uwzględnieniem COP w Polsce i zakładów lotniczych WSK w Rzeszowie i PZL Mielec, PZL Świdnik i wiele innych, jak również historię podboju kosmosu – misje Apollo, Sojuz, Apollo-Sojuz i misje wahadłowców. Na wystawie będą pokazane po raz pierwszy w Polsce oryginalne i unikatowe autografy astronautów – m.in. Neila Armstronga, Edwina Buzz Aldrina i Michaela Collinsa z misji Apollo. Zaprezentowanych zostanie blisko 30 autografów astronautów z USA, ZSRR i innych krajów na kartach pocztowych i listach.

Wystawa ma charakter otwarty o zasięgu krajowym. Skierowana jest zarówno do filatelistów z całej Polski, jak także do wszystkich zainteresowanych osób. Jest to też doskonała okazja do promocji województwa podkarpackiego jako miejsca związanego z lotnictwem. Podkarpackie ma ponad 80 lat doświadczenia w produkcji samolotów i uczelnię od dekad kształcącą inżynierów oraz pilotów, a dodatkowo w ostatnim czasie na terenie województwa powstał klaster kosmiczny.

Wystawa filatelistyczna organizowana jest w ramach obchodów 60-lecia Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

W ramach wydarzenia wydana zostanie kartka pocztowa z datownikiem okolicznościowym. Planowany jest również wydruk Katalogu, w którym będzie opis wystawy z artykułami dot. lotnictwa i kosmonautyki w filatelistyce. Jednocześnie w dniu 12.09.2023 r. zostanie zorganizowana tzw. Specjalna Poczta Samolotowa w Jasionce k. Rzeszowa. Zebrane przesyłki zostaną przewiezione samolotem Socata TB-9 Tampico przez pilotów OKL Politechniki Rzeszowskiej.

 

Więcej na temat wydarzenia na stronie Fb:

https://www.facebook.com/RzeszowPZF oraz https://www.facebook.com/events/3526493097636440

 

Skomentuj