Narodowy Dzień Sportu w Rzeszowie

Stan pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego – tak brzmi oficjalna definicja zdrowia według Światowej Organizacji Zdrowia. Czy Polaków można uznać za społeczeństwo zdrowe? Jak wynika z badania Polityki Insight „W stronę dobrobytu zdrowotnego” z 2023 roku nasz kraj otrzymał 0,77 punktów na 3 możliwe. Do opracowania wskaźnika wzięto pod uwagę dobrostan fizyczny obywateli na różnych etapach życia, efektywność systemu ochrony zdrowia oraz dostępność nowoczesnych technologii zdrowotnej. Uzyskany wynik uplasował Polskę na ostatnim miejscu wśród 7 badanych krajów (oprócz Polski – Bułgaria, Czechy, Holandia, Szwecja, Dania, Niemcy)[1].

 

Dobry stan naszego zdrowia ma wpływ przede wszystkim na jakość naszego życia, ale nie tylko. Od tego, czy my jesteśmy zdrowi, zależy również przyszłość naszych dzieci – począwszy od takich aspektów jak nauka zdrowego trybu życia już od małego, a zakończywszy na aspektach czysto ekonomicznych (jak mamy dobre zdrowie, jesteśmy w stanie dłużej pracować i sami zarabiać pieniądze, nie muszą utrzymywać nas dzieci). Jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie? Uprawiać sport! Właśnie do tego przekonują po raz 11. organizatorzy wielkiej kampanii społecznej, w ramach której odbywają się setki bezpłatnych treningów w całym kraju – Narodowy Dzień Sportu. W tym roku wydarzenia odbędą się również w Rzeszowie.

 

Zacznij przygodę ze sportem

Fundacja Zwalcz Nudę, współfinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, już po raz 11. organizuje święto zdrowia i aktywnego trybu życia – Narodowy Dzień Sportu. Przygotowania trwają cały rok. Zaproszeni do udziału w kampanii partnerzy – punkty sportowe z całego kraju – organizują u siebie bezpłatne treningi. W ten sposób powstaje program setek bezpłatnych treningów z dziesiątek dyscyplin sportowych. Całą serię wydarzeń fundacja zbiera pod jednym hasłem i nagłaśnia wielką kampanią: Narodowy Dzień Sportu.

Piłka nożna, kajakarstwo, pływanie, tenis, siatkówka, gimnastyka, karate, kolarstwo, judo, fitness, bieganie, minigolf, kendo, lekkoatletyka, hokej, tenis, aqua aerobik, taekwondo, nordic walking – to tylko niektóre dyscypliny, których będzie można spróbować bezpłatnie w ramach Narodowego Dnia Sportu. Kampanię wspierają również znani polscy sportowcy: Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Ignaczak, Artur Noga, Marcin Hakiel, Agnieszka Kobus-Zawojska, Joanna Hentka, Adrian Castro, Katarzyna Dulnik czy Anna Bosak. Poćwiczyć będzie można w całej Polsce, w małych i większych miejscowościach: Warszawie, Krakowie, Rzeszowie, Koninie, Sandomierzu czy Bytomiu.

Podczas Narodowego Dnia Sportu każdy znajdzie coś dla siebie – wybór dyscyplin jest tak duży, że nie sposób nie trafić na tę, która się nam spodoba! A jak znaleźć wydarzenie dla siebie? Wystarczy wejść na stronę www.narodowydziensportu.pl, wpisać swoją miejscowość czy dyscyplinę, a wyszukiwarka pokaże nam treningi dla nas – opowiada Krystyna Radkowska, prezes Fundacji Zwalcz Nudę.

 

Narodowy Dzień Sportu w Rzeszowie

W Rzeszowie w ramach Narodowego Dnia Sportu 17 września dzieje się naprawdę wiele przez cały weekend! 16 i 17 września Miasto Rzeszów zaprasza na Narodowy Dzień Sportu połączony z rodzinnympiknikiem charytatywnym. W sobotę odbędzie się bieg na 5km, dziecięcy survival race i turniej futbolu flagowego. W niedzielę na uczestników czekać będzie miasteczko sportowe – w nim rzeszowskie kluby sportowe i stowarzyszenia przeprowadzą zajęcia pokazowe, treningi dla widzów i przedstawią swoją ofertę zajęć.  Rzeszów nie zapomniał o pasjonatach kolarstwa – dla nich przygotowany został rajd rowerowy.

Emocji również nie zabraknie podczas piłkarskiego turnieju dziecięcych drużyn osiedlowych oraz meczu z zawodnikami amp futbolu!

Dodatkowo zaplanowane zostały warsztaty z psychologiem dla dzieci i rodziców, warsztaty ze zdrowego gotowania, a także konsultacje z fizjoterapeutami.

Świetnie poczują się także miłośnicy jogi! Organizatorzy zapraszają na Popołudnie z jogą oraz Joga nie jedno ma imię. Oprócz tego na ul. Dobrowskiego 17/47 odbędzie się trening jujutsu, podczas którego będzie można poznać tajniki niesamowitej i najskuteczniejszej sztuki walki.

Udział w treningach, wydarzeniach i animacjach w całej Polsce jest bezpłatny. Wystarczy wejść na stronę www.narodowydziensportu.pl/wydarzenia-2023  i znaleźć coś dla siebie.

 

Strategicznym partnerem aktywnego stylu życia i Narodowego Dnia Sportu 2023 są polscy producenci owoców i warzyw. Wspólnie promujemy jeden prosty fakt: warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co jemy w każdym posiłku.

Patronat medialny –

Radio Centrum 89.0 FM Rzeszów

Organizatorem kampanii jest Fundacja Zwalcz Nudę. Kampania jest współfinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 

Patroni honorowi
Minister Sportu i Turystyki
Polski Komitet Olimpijski
Polski Komitet Parolimpijski

Prezydent miasta stołecznego Warszawy
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
Marszałek Województwa Małopolskiego
Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Marszałek Województwa Podlaskiego
Marszałek Województwa Śląskiego
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego

Marszałek Województwa Mazowieckiego

Marszałek województwa Podkarpackiego

Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy

Lubuskie Kuratorium Oświaty

Kuratorium Oświaty w Kielcach

Kuratorium Oświaty w Poznaniu

Kuratorium Oświaty we Wrocławiu

[1] Cały raport dostępny na stronie: https://www.politykainsight.pl/bibliotekaraportow/2214438,w-strone-dobrobytu-zdrowotnego.read [data dostępu: 18.08.2023 r.].

Skomentuj