Piknik Nauki EKSPLORACJE

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczny Piknik Nauki EKSPLORACJE. Już za kilka dni, jak zawsze w sobotę, tym razem 20 maja w okolicach fontanny multimedialnej i rzeszowskiego zamku rozgości się miasteczko namiotowe tego wyjątkowego wydarzenia. Ta kolejna edycja pikniku naukowe organizowanego od 2010 roku z inicjatywy Stowarzyszenia ExploRes zagości w centrum miasta, by pokazać wszystkim odwiedzającym jak intrygująca może być nauka.

Tegoroczna edycja zapowiada się szczególnie różnorodnie i wszystko wskazuje na to, że będzie to jeden z większych z dotychczasowych rzeszowskich pikników naukowych. Zaplanowanych jest ponad sześćdziesiąt stoisk, a swój udział zgłosiło ponad siedemdziesiąt ekip – popularyzatorów nauki z całej Polski. Kilka z nich będzie uczestniczyć w pikniku po raz pierwszy. Wśród nich zespół z warszawskiego Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Po raz pierwszy na pikniku pojawią się też liczne stoiska Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Koło Naukowe Metrologów Six Sigma oraz Koło Naukowe Polityki Bezpieczeństwa Państwa z Politechniki Rzeszowskiej.

„Sobota pełna wrażeń” główna część wydarzenia, rozpocznie się 20 maja tradycyjnie w godz. 11:00-17:00. Na wszystkich stoiskach piknikowych oraz na scenie głównej odbywać się będą pokazy naukowe, mikro-prelekcje, intrygujące warsztaty poznawcze oraz udostępniane będą interaktywne ekspozycje, urządzenia, instalacje i przyrządy naukowe służące do naukowego poznawania świata i naszej cywilizacji. Będzie fizyka, chemia, biologia, technologia i ekologia, ochrona środowiska, rakiety i samoloty, teleskopy i lunety, matematyczne zagadki oraz artefakty z przeszłości.

Jak każe tradycja, Piknik Nauki EKSPLORACJE to nie tylko sobotnie miasteczko naukowe w plenerze, ale także liczne atrakcje w innych częściach miasta w pozostałe dni.

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza zorganizuje tematyczny „Politechniczny Piątek”, który odbędzie się 19 maja w godz. 15:30-18:30 na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki przy ul. Wincentego Pola 2.

Uniwersytet Rzeszowski zaprasza zaś nad rzeszowski zalew na „Przyrodniczą Niedzielę”, która odbędzie się 21 maja w godz. 10:00-14:00 w okolicy rezerwatu Lisia Góra.

Tak jak w ubiegłym roku cykl piknikowych wydarzeń rozpocznie się w środę 17 maja o godz. 11:00 w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, gdzie odbędzie się uroczyste otwarcie w postaci pod symboliczną nazwą „Preludium”. Oprócz uroczystej inauguracji w programie Preludium zaplanowany jest spektakl teatralny p.t. „Smok Wawelski XXI w.” w wykonaniu uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie.

Nowością tegorocznej edycji będzie „Integracyjny Czwartek” na który 18 maja w godz. 15:00-17:00 zaprasza Zespół Szkół Ekonomicznych im. Marii Curie-Skłodowskiej w Rzeszowie dysponujący wyjątkową infrastruktura, w którym człowiek funkcjonuje bez użycia wzroku poprzez korzystanie tylko z innych zmysłów a celem tego eksperymentu jest poznanie świata osób z wadami wzroku.

Bogaty program tegorocznego Pikniku Nauki EKSPLORACJE to efekt współpracy organizatorów wydarzenia: Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Stowarzyszenia EKOSKOP i pełniącego rolę lidera projektu Stowarzyszenia ExploRes oraz partnerów organizacyjnych, którymi są Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Zespół Szkół Ekonomicznych im. Marii Curie-Skłodowskiej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: Minister Edukacji i Nauki, Wojewoda Rzeszowski, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Starosta Rzeszowski, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Prezes Stowarzyszenia „Społeczeństwo i Nauka SPiN”.

Partnerami wydarzenia są „Rzeszów – Stolica Innowacji” oraz „Podkarpackie – Przestrzeń Otwarta”

Piknik wspierają: MTU Aero Engine Polska Sp. z o.o., Metkom Sp. z o.o., Podkarpackie Centrum Innowacji Sp. z o.o. oraz po raz pierwszy Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” Sp. z o.o.

_EXPLORES_Piknik Nauki_2023_Plakat-B2

Skomentuj