Steven Wilson – The Overview Tour.

Steven Wilson to obecnie jedna z najważniejszych postaci na scenie muzycznej. Człowiek-instytucja, rozpoznawalny nie tylko przez fanów rocka progresywnego. Kompozytor, multiinstrumentalista,  wokalista i producent, od ponad ćwierćwiecza czaruje słuchaczy swoimi pomysłami. Lider Porcupine Tree, filar takich projektów, jak No-Man, Blackfield, Bass Communion, Storm Corrosion. Muzyk solowy, artysta poszukujący, nie spoczywający na laurach. Zawsze zapracowany, ciągle w biegu, muzyczny innowator. Ikona współczesnego rocka, szczery i konsekwentny w działaniu, poruszający się z taką samą swobodą po obszarze space rocka, muzyki elektronicznej, jazzu, popu, psychodelii, rave’u, muzyki filmowej, metalu i ambientu. Tworzący muzykę wysoce oryginalną, pełną głębi i pobudzającą wyobraźnię. Wrażliwy artysta, który często daje się poznać jako czujny obserwator współczesnej kultury oraz zjawisk popkulturowych. Zainteresowany innymi dziedzinami sztuki (film, literatura, sztuki wizualne, teatr). Pomimo, że nie udało mu się zrealizować filmu opartego na scenariuszu Deadwing, Steven Wilson nie zrezygnował z odciśnięcia swego piętna na niwie X Muzy. Dokument Insurgentes, który według zapowiedzi artysty miał być „surrealistycznym kinem drogi”, tak naprawdę stał się istotnym głosem w dyskusji o roli muzyka, kreatora we współczesnym świecie zdominowanym przez social media i kulturę cyfrową.

NOWY ALBUM – NOWA TRASA – NOWA, FASCYNUJĄCA OPRAWA KONCERTÓW

 

STEVEN WILSON

 

THE OVERVIEW TOUR 2025

 

4.06.2025, Warszawa, COS Torwar, godz. 20:00

5.06.2025, Gliwice, PreZero Arena, godz. 20:00

 

Czerwiec przyszłego roku rozpocznie się naprawdę mocnym akordem.

 

Nie sposób wymienić wszystkich projektów, do których powstania się przyczynił. Dokonaniami Stevena Wilsona można obdzielić co najmniej kilkadziesiąt różnych zespołów. Sam artysta żartuje, że stracił już rachubę w nagraniu ilu płyt uczestniczył jako muzyk, producent czy realizator dźwięku. Wilson nagrał łącznie w różnych składach, ponad setkę płyt długogrających i wyprodukował kilkadziesiąt albumów utrzymanych w rozmaitych konwencjach muzycznych. Od kilku lat z sukcesem specjalizuje się w miksach 5.1 klasycznych albumów rockowych (m.in.: King Crimson, Caravan, Jethro Tull, Emerson Lake And Palmer, XTC, Yes, Tears For Fears, Gentle Giant, Opeth, Marillion). Jego praca w studiu nagraniowym zaowocowała czterema nominacjami do nagrody Grammy w kategorii „dźwięk przestrzenny”. We wrześniu 2012 roku otrzymał nagrodę The Guiding Light brytyjskiego Prog Magazine. Steven Wilson jest, jak określiła kapituła nagrody „artystą przełamującym granice”. Współpracował z Fishem, Jordanem Rudessem, Anją Garbarek, grupami Opeth, Anathema, a całkiem niedawno razem z Mariuszem Dudą (Riverside, Lunatic Soul) nagrał utwór, z którego zyski obaj muzycy przekazali na cele charytatywne.

 

Pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia założył z wokalistą Timem Bownessem zespół No-Man, równocześnie eksperymentując solowo w ramach własnego projektu Porcupine Tree. Ten ostatni z biegiem lat, z tworu „wirtualnego” przemienił się w czteroosobową (a na koncertach pięcioosobową) formację, darzoną wielkim szacunkiem przez fanów, krytyków oraz innych muzyków. W 2013 roku  po wydaniu dziesięciu płyt studyjnych Wilson zawiesił jej działalność na czas nieokreślony ze względu na poświęcenie się karierze solowej. Z kolei w 2003 roku założył wraz z izraelskim muzykiem Avivem Geffenem grupę Blackfield, z którą odniósł spory sukces artystyczny i komercyjny.

 

W 2008 roku Wilson zadebiutował jako artysta solowy albumem Insurgentes, który sam opisał jako „połączenie poezji i melancholii”. We wrześniu 2011 roku ukazało się drugie solowe wydawnictwo płytowe artysty (w dodatku podwójne!) zatytułowane Grace For Drowning. Odbiór płyty, jak i towarzyszącej mu solowej trasy koncertowej był wręcz entuzjastyczny. Pamiątką po wielce udanym tournée jest DVD/BD Get All You Deserve. Trzeci album sygnowany nazwiskiem Stevena Wilsona The Raven That Refused To Sing (And Other Stories) spotkał się z równie gorącym przyjęciem fanów i krytyków muzycznych, a towarzysząca wydaniu płyty trasa koncertowa przebiegała niemalże przez cały świat (muzycy odwiedzili m.in. Australię, Argentynę czy Brazylię). Przygotowana wręcz z teatralnym rozmachem trasa koncertowa zgromadziła tysiące fanów. Wyprzedane sale, brak biletów, entuzjastyczne recenzje oraz zachwyt nad warstwą wizualną spektakli – to wszystko zadziałało na korzyść angielskiego muzyka.

 

Czwarty solowy album Stevena „Hand.Cannot.Erase” wydany w 2015 roku okazał się jego wielkim sukcesem artystycznym i komercyjnym, a wydarzeniu towarzyszyła prawie dwuletnia trasa promocyjna, podczas której ekipa Wilsona aż czterokrotnie (!) zawitała do Polski.

 

Nie inaczej było w przypadku kolejnej płyty „To The Bone”, która doczekała się jeszcze większej sprzedaży i znakomitych recenzji. Pierwsza część trasy promocyjnej liczyła ponad 80 koncertów (i oczywiście nie ominęła Polski), druga zaplanowana na rok 2019 była jeszcze bardziej imponująca.

 

26 maja 2019 roku Wilson potwierdził na swoim koncie na Instagramie, że trwa proces pisania i nagrywania jego szóstego albumu studyjnego. Album został wyprodukowany przez Davida Kostena, znanego również jako Faultline, co uczyniło nadchodzący album Wilsona drugim, który nie został wyprodukowany przez niego samego.

 

W listopadzie 2019 doczekaliśmy się się nowego albumu wskrzeszonego No-Man.

 

5 marca 2020 r. Wilson rozpoczął w swoich kanałach internetowych kampanię promocyjną, skupiającą się na tematach współczesnego konsumpcjonizmu, budowania marki produktów i manipulacjach mediów społecznościowych. 12 marca 2020 roku artysta ogłosił, że jego szósty solowy będzie nazywać się The Future Bites i ukaże się 12 czerwca 2020 roku. Pierwszy singel z albumu, „Personal Shopper”, nagrany z udziałem Eltona Johna, został wydany tego samego dnia.

 

W kwietniu Steven skorygował datę premiery albumu, która została przesunięta na 29 stycznia 2021 r. ze względu na wyzwania logistyczne stojące przed branżą muzyczną w związku z pandemią COVID-19.

 

W maju 2020 roku Wilson wraz ze swoim partnerem z No-Man, Timem Bownessem, uruchomił podcast „The Album Years”. Odniósł on niespodziewanie duży sukces i jest kontynuowany do dziś.

 

22 marca 2021 r. Wilson ogłosił, że ze względu na niepewność co do występów na żywo w czasie pandemii COVID-19 trasa The Future Bites Tour (zaplanowana na wrzesień 2021 r.) zostanie odwołana. Wilson oświadczył, że skoncentruje się na nadchodzących projektach muzycznych, w tym na swoim siódmym albumie studyjnym, dziele koncepcyjnym zatytułowanym The Harmony Codex, którego premiera zaplanowana została na połowę 2023 roku. Wilson napisał też autobiografię Limited Edition of One, która została opublikowana w kwietniu 2022r. Polski przekład książki ukazał się jesienią 2022 nakładem Wydawnictwa Rock-Serwis, w tłumaczeniu Jakuba Bizona Michalskiego.

 

Nowy, zapowiedziany wcześniej album artysty, The Harmony Codex pojawił się na rynku się 29 września 2023 roku.

 

Obecnie Wilson pracuje nad swoim ósmym albumem studyjnym, którego premiera jest zaplanowana na początek 2025 roku. Na pytanie, kiedy nowy album może zostać wydany, Wilson odpowiada: „Początek 2025 roku. Pracuję bardzo szybko i nadal jestem podekscytowany tworzeniem muzyki. Tym razem spodziewajcie się dwóch 20-minutowych utworów!”

 

24 czerwca br. zapowiedziano nową trasę koncertową Stevena, która będzie nazywać się The Overview Tour 2025. Nowe spektakle artysty bez wątpienia zadziałają na odbiorców w sposób wielopłaszczyznowy poprzez dźwięk, obraz, muzykę i emocje.

 

Zapraszamy na początku czerwca 2025 do Warszawy i Gliwic..

 

STEVEN WILSON

The Overview Tour 2025

4.06.2025, Warszawa, COS Torwar, godz. 20:00

5.06.2025, Gliwice, PreZero Arena, godz. 20:00

 

 

WYBRANA DYSKOGRAFIA

Albumy studyjne:

Insurgentes                       2009

Grace For Drowning       2011

The Raven That Refused To Sing (And Other Stories)     2013

Hand. Cannot. Erase.     2015

To The Bone                      2017

The Future Bites              2020

The Harmony Codex      2023

The Overview                   2025

 

Albumy koncertowe:

Catalogue / Preserve / Amass                  2012

Get All You Deserve       2012

 

Albumy kompilacyjne:

Unreleased Electronic Music Vol. 1         2004

Tape Experiments 1985-86                         2010

Cover Version                   2014

Transience                         2015

 

Steven Wilson w sieci:

Official Website: http://stevenwilsonhq.com/sw/

Official Facebook Page: https://www.facebook.com/StevenWilsonHQ/

Official Twitter: https://twitter.com/stevenwilsonhq // @StevenWilsonHQ

Official Instagram: https://www.instagram.com/stevenwilsonhq/ // @stevenwilsonhq

Official YouTube Channel: https://www.youtube.com/channel/UC-9mlH6az1Q_XUP3fw1N4Fg

Organizator koncertów: ROCK-SERWIS AGENCY PIOTR KOSIŃSKI

DWA FASCYNUJĄCE WIECZORY Z JEDNYM Z NAJBARDZIEJ WPŁYWOWYCH GITARZYSTÓW ŚWIATA!

Bilety w sprzedaży na www.rockserwis.pl (kolekcjonerskie oraz elektroniczne) oraz w punktach i na stronach eventim.pl i ticketmaster.pl

 

Bilety w sprzedaży od 28.06.2024 godz. 10:00 

Wielka Brytania i Europa. Wiosna 2025. Pierwsze solowe występy na żywo od 7 lat.

Po wydaniu ósmego solowego albumu – The Overview – którego premiera planowana jest na początek 2025r.   Steven Wilson wraz z zespołem odwiedzi Wielką Brytanię i jedenaście krajów europejskich w ramach The Overview Tour.

Będą to pierwsze solowe występy Stevena Wilsona w pełnym składzie od 2018 roku, kiedy to po wydaniu albumu To The Bone z 2017 roku dał 145 koncertów w 30 krajach.

Steven Wilson: „Jestem podekscytowany możliwością ogłoszenia trasy koncertowej w 2025r., mojej pierwszej od 7 lat. The Overview Tour będzie doświadczeniem audiowizualnym opartym na nowym wydawnictwie o tym samym tytule – albumie o tematyce kosmicznej, na którym znajdą się tylko dwa bardzo długie utwory. Po raz pierwszy zagram także muzykę z The Harmony Codex, a także kompozycje ze wszystkich moich poprzednich płyt. Jestem niesamowicie szczęśliwy, że znów będę mógł występować z moim inspirującym zespołem. Mamy dużo czasu do nadrobienia. Nie mogę się doczekać, aż zobaczę Was podczas tych – mam nadzieję – niesamowitych koncertów!”

Steven Wilson zagra:

Maj 2025

czwartek 1. Cirkus, Sztokholm (Szwecja)

piątek 2. Konserthaus, Oslo (Norwegia)

niedziela 4. KB-Hallen, Kopenhaga (Dania)

wtorek 6. Mitsubishi Electric Hall, Dusseldorf (Niemcy)

środa 7. Cirque Royal, Bruksela (Belgia)

piątek 9. Symphony Hall, Birmingham (Wielka Brytania)

sobota 10. Beacon, Bristol (Wielka Brytania)

poniedziałek 12. Palladium, Londyn (Wielka Brytania)

wtorek 13. Palladium, Londyn (Wielka Brytania)

czwartek 15. O2 City Hall, Newcastle (Wielka Brytania)

piątek 16. Royal Concert Hall, Glasgow (Wielka Brytania)

niedziela 18. The Lowry, Manchester (Wielka Brytania)

czwartek 22. AFAS Live, Amsterdam (Holandia)

sobota 24. Salle Pleyel, Paryż (Francja)

niedziela 25. Salle Pleyel, Paryż (Francja)

środa 28. Bourse Du Travail, Lyon (Francja)

piątek 30. Porsche Arena, Stuttgart (Niemcy)

sobota 31. Zenith, Monachium (Niemcy)

 

Czerwiec 2025

poniedziałek 2. Friedrichspalast, Berlin (Niemcy)

wtorek 3. Sporthalle, Hamburg (Niemcy)

środa 4. Torwar, Warszawa (Polska)

czwartek 5. Prezero Arena, Gliwice (Polska)

sobota 7. Teatro Degli Archimboldi, Mediolan (Włochy)

niedziela 8. Auditorium Parco Della Musica, Rzym (Włochy)

wtorek 10. The Hall, Zurych (Szwajcaria)

środa 11. Cepac Silo, Marsylia (Francja)

czwartek. 12. Para-Lel 62, Barcelona (Hiszpania)

piątek 13. Riwiera, Madryt (Hiszpania)

 

Sprzedaż ogólnodostępna rozpoczyna się w piątek 28 czerwca o godzinie 10:00.

Odnoszący ogromne sukcesy, ale zawsze bezkompromisowy Steven Wilson jest od trzydziestu lat jednym z najbardziej kreatywnych artystów w Wielkiej Brytanii. Muzyk, producent, innowator dźwięku przestrzennego, a także frontman zespołu, Wilson przesunął granice między ekspansywną muzyką rockową, a wizjonerskim dźwiękiem elektronicznym. Jego siódmy solowy album – The Harmony Codex – został wydany w 2023 roku i spotkał się z powszechnym uznaniem po niezwykle udanej, nieoczekiwanej trasie koncertowej Porcupine Tree, zespołu, któremu Wilson liderował od połowy lat 90. aż do przerwy w 2010 roku. Ostatnie trzy albumy (To The Bone, The Future Bites i The Harmony Codex) dotarły do ​​pierwszej piątki brytyjskich list bestsellerów.

 

 

Skomentuj