SVAHY – EP-ka “rozkiedyś”

Były sobie trzy dziewczyny z miasta, które zapałały miłością do tradycyjnej, wiejskiej muzyki. Odkryły ludowe utwory z malowniczo położonej krainy zwanej Pałukami oraz z Kujaw, gdzie rozkiedyś wiatr niesie opowieści od wioski do wioski.

SVAHY grają na wyjątkowych instrumentach i wyśpiewują historie z życia dawnych mieszkańców wsi.

Utwór „O, mój wianku lawendowy” jest pierwszym singlem promujący EP-kę “rozkiedyś”, która ukaże się w wersji cyfrowej w czerwcu.

Klip dostępny jest tutaj: https://youtu.be/oE_xHfsD8jA

Skład zespołu:

Patrycja Cywińska-Gacka – bęben obręczowy, śpiew

Ewa Pater – suka biłgorajska, mandolina, gitara, śpiew

Małgorzata Żurańska-Wilkowska – lira korbowa, śpiew

A oto kilka słów od zespołu SVAHY:

  1. Dlaczego pieśni z tych regionów? Po pierwsze, dlatego że stąd pochodzimy, tu mieszkamy, a po drugie, Kujawy i Pałuki są mało eksplorowane przez artystów folkowych, czy muzykantów tradycyjnych.
  2. W „Świeci miesiąc, świeci” Patrycja zagrała na kieliszku wypełnionym wodą.
  3. W pieśni oczepinowej „Oj, chmielu” usłyszysz charakterystyczne dla kujawskiego wesela zawołania „Hu, nasza!” oraz dźwięki drewnianych łyżek, którymi uderzano w dłonie Pana Młodego, który próbował zdjąć Pannie Młodej wianek z kwiatów (zdejmowanie wianka ma znaczenie symboliczne; oznaczało, że dziewczyna nie była już panną, a mężatką).
  4. SVAHY – to swaszki, swatki, kobiety zamężne, dojrzałe, które podczas oczepin zamieniały Pannie Młodej wianek na czepiec (stąd nazwa oczepiny). Swatki kojarzyły małżeństwa.
  5. Nagrania zrealizowano w miejscowości Kocewka, maleńkiej i otoczonej przez lasy pałuckiej wioseczce.

Skomentuj