ŚWIATŁO MIĘDZY OCEANAMI – M. L. Stedman

Rok 1920. Tom Sherbourne, inżynier z Sydney, wciąż nie może się uporać ze wspomnieniami z Wielkiej Wojny. Posada latarnika na oddalonej o 100 mil od wybrzeży Australii niezamieszkanej wysepce Janus Rock i kochająca żona Isabel, która decyduje się dzielić z nim samotność, stopniowo przynoszą mu spokój i pozwalają pokonać upiory przeszłości.
Los wystawia ich jednak na ciężką próbę. Po dwóch poronieniach i wydaniu na świat martwego chłopca, Isabel dowiaduje się, że nie będzie mogła mieć dzieci, i popada w depresję. I wówczas zdarza się cud: do brzegu wyspy przybija łódź ze zwłokami mężczyzny i płaczącym niemowlęciem. Ulegając namowom żony, kierując się głosem serca, a nie zasadami moralnymi, Tom podejmuje decyzję, której konsekwencje położą się cieniem na życiu wielu ludzi…

***

Debiutancka powieść M.L. Stedman jest zaskakująco wciągająca i wzruszająca. Dylematy bohaterów poruszą nie tylko kobiece serca. Nic dziwnego, że prawa do powieści kupili wydawcy z 41 krajów i przetłumaczono ją na 40 języków.

Co więcej amerykański reżyser i scenarzysta Derek Cianfrance zrealizował wierną adaptację książki, chociaż przefiltrował ją przez swoją wrażliwość i uzupełnił o własne refleksje na temat decyzji, które popychają ludzi do doświadczania szczęścia oraz zaznawania katastrof.

Ekranizacja powieści w kinach od 18 listopada 2016, a wydanie z filmową okładką w księgarniach od 19 października.

Wydawnictwo Albatros
Tłumaczenie: Anna Dobrzańska

Skomentuj