Tangerine Dream – 4 koncerty w Polsce

Jeden z najbardziej wpływowych zespołów w historii muzyki elektronicznej, Tangerine Dream, zawita w grudniu do Polski na cztery wyjątkowe koncerty. Grupa założona w 1967 roku przez Edgara Froese, zdobyła ogromną popularność dzięki eksperymentalnemu podejściu do elektronicznej muzyki. Unikalne połączenie syntezatorów, dźwięków ambientowych i elektronicznych improwizacji uczyniło ich pionierami gatunku. Zespół wystąpi 4 grudnia 2024 roku w Sali Ziemi w Poznaniu, 5 grudnia 2024 roku w klubie Progresja w Warszawie, 6 grudnia 2024 roku w krakowskiej Sali ICE oraz 7 grudnia 2024 roku w Filharmonii w Szczecinie.

Zapowiedź koncertów znajduje się w tym miejscu: https://youtu.be/bXj0C0H6zZA

 

ART MUZA

Przedstawia

 

TANGERINE DREAM

From Virgin To Quantum Years 2024

 

04.12.2024 Środa – Poznań – Sala Ziemi (miejsca siedzące)

Bilety od 159 zł w przedsprzedaży, od 179 zł w dniu koncertu.

05.12.2024 Czwartek –  Warszawa – Progresja (miejsca stojące)

Drzwi: 19.00, koncert: 20.00.

Ceny biletów: 199 zł przedsprzedaż, od 219 zł w dniu koncertu.

06.12.2024 Piątek – Kraków – ICE (miejsca siedzące)

Drzwi 19.00, koncert 20.00.

Bilety od 179 zł w przedsprzedaży, od 199 zł w dniu koncertu.

07.12.2024 Sobota – Szczecin – Filharmonia (miejsca siedzące)

Drzwi 19.00, koncert 20.00.

Bilety od 159 zł w przedsprzedaży,  od 179 zł w dniu koncertu.

 

Bilety dostępne na stronach:

www.eBilet.pl, www.Eventim.pl, www.Ticketmaster.pl, www.Progresja.com (koncert w Warszawie).

 

 

TANGERINE DREAM

Tangerine Dream to grupa muzyczna tworząca muzykę elektroniczną, założona w 1967 roku w Berlinie przez Edgara Froese. Ich przełomowy album „Phaedra”, wydany w 1974 roku, zdobył status złotej płyty w Wielkiej Brytanii i był pierwszym sukcesem zespołu pod szyldem wytwórni Virgin Records. Materiał z tej płyty stał się kamieniem milowym muzyki elektronicznej. Przez ostatnie 53 lata Tangerine Dream wydał ponad sto albumów. Ich wczesne albumy z okresu „Pink Years” odegrały kluczową rolę w rozwoju Krautrocka. Albumy z okresu „Virgin Years” pomogły zdefiniować to, co stało się znane jako Berlińska Szkoła muzyki elektronicznej. Te i późniejsze albumy miały wpływ na rozwój elektronicznej muzyki tanecznej.

Mimo, że grupa wydała liczne nagrania studyjne i koncertowe, znaczna liczba ich fanów poznała Tangerine Dream dzięki ścieżkom dźwiękowym do filmów. Jest ich ponad  sześćdziesiąt i obejmują takie tytuły jak „Sorcerer” (William Friedkin), „Thief” (Michael Mann), „Risky Business”, „The Keep”, „Firestarter”, „Legend” (Ridley Scott), „Near Dark”, „Shy People” i „Miracle Mile”. W 2013 roku, Tangerine Dream skomponował oryginalną ścieżkę dźwiękową do gry video firmy Rockstar, Grand Theft Auto V.

Po śmierci Edgara Froese w 2015 roku, skład Tangerine Dream tworzą Thorsten Quaeschning (od 2005 roku) jako dyrektor muzyczny, Hoshiko Yamane (od 2011 roku), Ulrich Schnauss (od 2014 roku) i Paul Frick (od czerwca 2020 roku). W tym składzie zespół powrócił do klasycznego, sekwencyjnego brzmienia, a „Quantum Gate” (2017r.) jest ich najlepiej sprzedającym się albumem od 1987 roku. Tangerine Dream niedawno zagrali koncerty podczas Dekmantel Festival Amsterdam, w Elbphilharmonie w Hamburg i w słynnej Barbican Hall w Londynie. Każdy występ kończy się sesją na żywo, kompozycją w czasie rzeczywistym, która może trwać od 20 minut do nawet dwóch godzin.

Ich najnowszy studyjny album „Raum”, wydany w lutym 2022 roku, zajął między innymi 39. miejsce na niemieckiej liście albumów oraz 1. miejsce na Oficjalnej Brytyjskiej Liście Albumów Tanecznych. „Raum” to największy sukces zespołu od lat 80. i został wysoko oceniony przez muzyczną prasę. „Najlepszy album Tangerine Dream od dziesięcioleci” – tak o płycie napisał Resident Advisor.

Grudniowe koncerty zapowiadają się jako hipnotyzująca mieszanka klasycznych utworów zespołu oraz nowego materiału, prezentująca ich trwały wpływ na scenę muzyki elektronicznej i progresywnej.

 

MUZYCY

Thorsten Quaeschning

Thorsten Quaeschning, urodzony w Berlinie klasycznie wykształcony muzyk (multiinstrumentalista oprócz pianina/syntezatora) i kompozytor, jest najdłużej służącym członkiem Tangerine Dream (od 2005 roku). Edgar Froese powierzył mu w 2011 roku  stanowisko Dyrektora Muzycznego zespołu. Dla Tangerine Dream napisał ponad 40 albumów studyjnych. Quaeschning często współpracuje z Schillerem na koncertach i albumach studyjnych. Występuje również ze swoim solowym projektem Picture Palace Music oraz jako solista pisze muzykę filmową.

Hoshiko Yamane

Hoshiko Yamane to japońska klasycznie wykształcona skrzypaczka i kompozytorka. Jest członkinią Tangerine Dream od 2011 roku. Po uzyskaniu tytułu Master of Fine Arts w Japonii, przeniosła się do Berlina. Ukończyła również studia z dyplomem skrzypka na Uniwersytecie Muzycznym i Teatralnym w Rostocku, Niemcy. Podczas studiów występowała z Brandenburgisches Staats-orchester. Hoshiko współpracowała wcześniej z wieloma renomowanymi artystami międzynarodowymi, takimi jak na przykład Jane Birkin. W 2013 roku rozpoczęła swój solowy projekt elektroniczny (Tukico) i w 2017 roku wydała swój pierwszy solowy album „A Story Of A Man”.

Paul Frick

Paul Frick urodził się w 1979 roku w Berlinie. Od dwunastego roku życia brał lekcje kompozycji u Il-Ryun Chunga. Od 2000 do 2008 roku studiował kompozycję u Friedricha Goldmanna na Universität der Künste w Berlinie. Wraz z Danielem Brandtem i Janem Brauerem tworzy grupę Brandt Brauer Frick. W sierpniu 2018 roku ukazał się jego solowy debiutancki album „Second Yard Botanicals”. Paul Frick dołączył do Tangerine Dream w 2020 roku.

 

Tangerine Dream w sieci:

https://www.tangerinedreammusic.com/

https://www.facebook.com/TANGERINEDREAM.OFFICIAL

 

Skomentuj