BÓG I WOJOWNICY LUNAPARKÓW

22 września 2023 Kino za Rogiem Café w Rzeszowie zorganizowało specjalny, przedpremierowy pokaz filmu BÓG I WOJOWNICY LUNAPARKÓW wraz ze spotkaniem z reżyserem – BARTŁOMIEJEM ŻMUDĄ.

Ten dokument, to refleksyjne kino drogi, którego bohaterami są ojciec i syn, tyle, że ten pierwszy to Andrzej Rodan – autor skandalizujących powieści z końca lat 80. i zaprzysięgły ateista; drugi to reżyser i scenarzysta, fanatyk religijny, Paweł Rodan. Owładnięty religijnym amokiem syn podejmuje krucjatę, której celem ma być nawrócenie ojca, ale wspólna podróż po Polsce przywoła mnóstwo wspomnień, jak i stanie się okazją do kolejnych starć. Żarliwość neofity jest więc wystawiona na ciężką próbę przez nieprzebierającego w słowach, zgryźliwego antyklerykała.

Więcej o filmie: https://www.instagram.com/karo_movie

Po seansie odbyła się rozmowa z reżyserem produkcji – Bartłomiejem Żmudą. Pochodzący z Nysy twórca jest absolwentem Wydziału Reżyserii na PWSFTviT w Łodzi i autorem nagradzanych filmów krótkometrażowych, jak „Barbakan”, które zdobyły wyróżnienia m.in. Grand Prix w Teheranie, Grand Prix w Bukareszcie, Nagrodę Publiczności w Pekinie czy Rio de Janeiro. Jego film dokumentalny „5 Dni Lęku” został wybrany przez The New York Times do serii Op-Docs 2022. Natomiast pokazywana w Kinie za Rogiem Café produkcja „Bóg i Wojownicy Lunaparków” wygrał Nagrodę Im. M. Szumowskiego na 62 Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Nagrodę Dziennikarzy na 41 Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” 2022.

IMG-20230923-WA0005

Jak zrodził się pomysł na ten dokument, jak powstawały, bardzo szczere, a czasem bolesne sceny lub jak film wpłynął na jego bohaterów – tego i o wiele więcej dowiecie się z zapisu spotkania z Bartłomiejem Żmudą. Rozmawiała Karolina Marciszewska.

Ogólnopolska premiera filmu zaplanowana jest na 27.10.2023

Skomentuj