„WOODY ALLEN. WYWIADY” ZEBRAŁ ROBERT E. KAPSIS

Nowa pozycja w bibliotece kinomana – różne spojrzenia na twórczość Woody’ego Allena. Najciekawsze rozmowy przeprowadzone przez największych: dziennikarzy Rolling Stone, The Guardian, Cinema, Interview, Film Comment, The Washington Post i The Time. Książka uzupełnia biblioteczkę Axis Mundi, po „Woody Allen. Rozmowy” Erica Laxa (wyd.III, 2014), w których z artystą przez lata rozmawiał jeden autor. Teraz czas na spojrzenie różnych autorów, z których każdy uzyskał od niego inną opowieść, ujrzał go w innym świetle.

„O Allenie można powiedzieć, że cierpi na zatrważający niedosyt wywiadów jak na artystę o tak dużej renomie. Przez większość kariery unikał publicznych wystąpień i wywiadów, w pewnych okresach znikał bez śladu dla świata mediów. Właśnie dlatego niełatwo jest skompletować tom wywiadów, które byłyby reprezentatywne dla wszystkich etapów jego kariery. Ale niechęć reżysera do mediów to tylko jedna strona problemu. Druga polega na tym, że czasami ich jednak udziela. Dla dziennikarzy, którzy mieli możliwość porozmawiać z Allenem, było to niekiedy dość frustrujące doświadczenie: „Wita się ze swoim rozmówcą gestem niemalże przepraszającym – wiotkim uściskiem dłoni. Następnie na pytania odpowiada pełnym zadumy, ściszonym tonem. Podczas wywiadu wierci się niespokojnie na krześle i albo nie odrywa wzroku od swoich butów, albo wpatruje się uporczywie w oczy rozmówcy. To bardzo łagodny, życzliwy człowiek, najwyraźniej zażenowany okazywanym mu zainteresowaniem. Można odnieść wrażenie, że jedyne, czego Allen nauczył się dzięki trzydziestoletniej psychoanalizie, to że pewne aspekty swojej psychiki powinien zostawić w spokoju”
Robert E. Kapsis

„Sens życia polega właśnie na tym, że nikt nie wie, jaki jest sens życia. Istnienie nie polega na tym, żeby się dobrze bawić.Większość z nas czuje się tym zaskoczona – pielęgnując złudzenie, że mamy jakieś niezbywalne prawo do dobrej zabawy.”
Woody Allen 1976

Skomentuj