Letnie KINO Retro – „Stare Kino jak Nowe”

21.08 godz. 17:00
Letnie KINO Retro – „Stare Kino jak Nowe” w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie – w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów.
Otwarcie debiutującej imprezy i wprowadzenie do idei cyklicznych spotkań filmowych „Stare Kino jak Nowe”– komu potrzebne są relikty przeszłości w dobie wszechobecnej cyfryzacji? Co sprawia, że stare kino tak mocno przyciąga do siebie kolejne już pokolenia wielbicieli?
O starym kinie rozmawiać będzie z zaproszonymi gośćmi, również jego miłośniczka, Grażyna Bochenek.
W programie:
– Spotkanie z Markiem Telerem, wokół książek i dziennikarstwa filmowego, współpracownikiem portalu histmag.org, autorem książek: „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”, „Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci”
– Projekcja filmu: „Halka” Konstantego Meglickiego z 1929 r.
Wstęp do filmu wygłosi Marek Teler.
Opowieść o pięknej góralce- Halka zakochuje się w bogatym szlachcicu Januszu i odtrąca adorującego ją górala Jontka. Przekonuje się jednak, że miłosnym obietnicom panicza nie można wierzyć. „Halka” Konstantego Meglickiego jest jedną z trzech polskich przedwojennych adaptacji opery Stanisława Moniuszki. Film dotychczas nie był znany szerszej publiczności. Dziś powraca w wersji po rekonstrukcji cyfrowej (wykonanej w rozdzielczości 4K). „Halka” została zrealizowana w 1929 roku jako film niemy, jednak premiera filmu zbiegła się jednak z początkiem ery dźwiękowej. Decyzją producenta w 1932 roku film udźwiękowiono, by w zmienionej wersji ponownie wprowadzić go na ekrany. Atutem są również głosy bohaterów- arie Halki wykonała Zuzanna Karin, a Jontka – Władysław Ladis, czyli Władysław Kiepura.
– Spotkanie z dr Adamem Uryniakiem, wokół jego książki o kinie dwudziestolecia międzywojennego- „Ślady rzeczywistości – polskie kino fabularne lat 30. XX wieku”.
– Projekcja filmu: „Córka generała Pankratowa” Mieczysława Znamierowskiego z 1934 r.
Wstęp do filmu wygłosi dr Adam Uryniak.
Generał Pankratow tępi rewolucjonistów, podczas gdy coraz bardziej zbliża się do nich jego córka, Aniuta. W jej żyłach płynie zresztą polska krew – matka była Polką, córką zesłańca. Aniuta ze wzajemnoscią zakochuje się w Bolesławie- polskim rewolucjoniście. Przeżycia i przemyślenia wywołują w niej zmianę- opiekuje się dziewczyną, ranną podczas wiecu ulicznego, a także zrywa ze swym narzeczonym, hrabią Bobrowem. Bolesław dokonuje zamachu na Pankratowa, w wyniku którego generał zostaje sparaliżowany. Aniucie udaje się ocalić Bolesława- uzyskuje jego zwolnienie z więzienia i wywozi go za granicę. Sama popełnia samobójstwo, rzucając się do rzeki.
Imprezie towarzyszy kiermasz książek tematycznych- znajdziemy tu książki kresowe, historyczne, regionalne i filmowe.O bogatą ofertę zadba Księgarnia Nova i wydawnictwo Podkarpacka Historia.
Bilety wstępu-10 złotych.

Skomentuj