Pierwszy Bank Mleka w regionie

Bank Mleka Kobiecego to profesjonalne laboratorium. Dzięki jego działalności najmniejsi pacjenci, głównie wcześniaki, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione przez własne mamy, otrzymują najlepszy pokarm – mleko kobiece, które jest dla nich jak lek. Taka placówka została otwarta w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA! To pierwszy Bank Mleka Kobiecego w regionie.

Bank Mleka pozyskuje pokarm od honorowych dawczyń, zajmuje się jego badaniem, specjalistycznym przetwarzaniem i przechowywaniem, by bezpiecznie trafił do potrzebujących dzieci. Na świecie istnieje ponad pół miliona placówek banków mleka, a ponad 200 znajduję się w Europie. W Polsce  jest ich 8, w tym Bank Mleka w Rzeszowie, który powstał m.in. dzięki rządowemu programowi „Za Życiem” oraz współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego.

 

  • Mleko z banku mleka podawane jest najczęściej wcześniakom lub chorym maluchom od chwili narodzin do czasu, aż będą mogły otrzymać pokarm własnej mamy. Karmienie noworodków, zwłaszcza przedwcześnie urodzonych, mlekiem kobiecym w porównaniu do karmienia ich sztucznymi mieszankami ma znaczący wpływ na ich zdrowie wyjaśnia dr n.med. Janusz Witalis, ordynator Oddziału Neonatologicznegoz Intensywną Opieką Medyczną w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA.
  • Mleko w tym przypadku jest nieocenionym lekiem i środkiem profilaktycznym. Zapobiega wielu chorobom i powikłaniom, m.in. wystąpieniu martwiczego zapalenia jelit oraz konieczności stosowania antybiotyków – dodaje lekarz.

 

Honorowa dawczyni mleka– kto może nią zostać?

 

Mleko do Banku Mleka pozyskiwane jest od Honorowych Dawczyń. Może nią zostać każda zdrowa mama karmiąca piersią, posiadająca nadwyżki mleka i chcąca przekazać je potrzebującym dzieciom.

 

  • Kwalifikacja dawczyni przebiega zawsze zgodnie z procedurami opracowanymi przez Fundację Bank Mleka Kobiecego. Po przeprowadzeniu wywiadu zdrowotnego, konsultacji medycznej oraz uzyskaniu prawidłowych wyników badań krwi i badań próbki mleka, kobieta może zostać oficjalnie Honorową Dawczynią Mleka. Następnie otrzymuje wszystkie niezbędne informacje o odciąganiu, prawidłowym przechowywaniu, mrożeniu mleka w domu oraz możliwościach jego transportu do Banku Mleka – krok po kroku wyjaśnia dietetyk dr Barbara Piekło, koordynator Banku Mleka w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA.
  • Podjęta współpraca jest dobrowolna, nie zakłada też deklaracji dostarczania konkretnej ilości mleka. Kandydatka na dawczynię nie ponosi żadnych kosztów związanych z procedurą kwalifikacji – dodaje dietetyk.

 

Mleko na bank

 

Mleko, które jest przyjęte do Banku Mleka poddawane jest procesowi pasteryzacji specjalną metoda opracowaną dla mleka kobiecego. Tak zabezpieczony pokarm przechowywany jest
w specjalnych zamrażarkach w temperaturze – 20 °C przez okres maksymalnie 3 miesięcy.

Mleko jest badane przed i po pasteryzacji.

 

  • Takie działania są gwarancją bezpieczeństwa i zapewniają najlepszą jakość mleka, które po rozmrożeniu jest rozdzielane na porcje, a następnie przekazywane do karmienia noworodków m.in. na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej – wyjaśnia dr Piekło.

 

Kontakt dla mam chcących oddać mleko

 

tel. 577 316 100 lub 606 220 901
e-mail: barbara.pieklo@pro-familia.pl lub bankmleka@pro-familia.pl

Godziny pracy Banku Mleka Kobiecego:

poniedziałek, środa, piątek – od 08:00 do 15:00

 

 

W Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA wdrażany jest Program „Mleko Mamy dla wcześniaka” dzięki współpracy z Fundacją Banku Mleka Kobiecego.

 

Bank Mleka uzyskał dofinansowanie w ramach zadania pn: Odżywianie mlekiem kobiecym nowo rodków i niemowląt przez utworzenie sieci banków mleka kobiecego w ramach Programu Polityki zdrowotnej służącego wykonaniu programu kompleksowego wsparcia rodzin „Za życiem” na lata 2017-2021 Ministerstwa Zdrowia.

 

Skomentuj