Piknik Nauki EKSPLORACJE

Znana jest już większość uczestników – Wystawców tegorocznego Pikniku Nauki EKSPLORACJE, który zaplanowany jest na sobotę 9 października. Poza ekipami reprezentującymi Organizatorów wydarzenia,
w Pikniku wezmą udział uczelnie, szkoły, instytucje i organizacje nie tylko z Rzeszowa i Podkarpacia, ale także z poza regionu.

Swój udział w Pikniku Nauki EKSPLORACJE, zapowiedziały znane wszystkim instytucje popularyzujące wiedzę jak Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, gdańskie Hevelianum, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia oraz bełchatowskie interaktywne muzeum PGE Giganty Mocy. Dołączą do nich także działające na rzecz szerzenia wiedzy BioCentrum Edukacji Przyrodniczej z Warszawy.

Po raz pierwszy na pikniku w Rzeszowie pojawi się Centrum Edukacji Lotniczej Kraków-Airport, unikatowy ośrodek edukacyjny przybliżający zasady funkcjonowania lotniska. Ze stolicy Małopolski przybędzie również Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, instytucja niezwykle zasłużona w popularyzacji nauk dawnych i niedawnych, działająca już ponad pół wieku i uczestnicząca w piknikach naukowych w Rzeszowie od 2010 roku. Środowisko akademickie oprócz uczelni będących Organizatorami wydarzenia, reprezentować będzie także Uniwersytet Białostocki, węgierski Uniwersytet im. Loránda Eötvösa z Budapesztu oraz rzeszowska uczelnia, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania.

Muzealnictwo i tematykę historyczną zaprezentują stalowowolskie Muzeum Regionalne, Archiwum Państwowe z Rzeszowa, oraz wielokrotny gość rzeszowskich pikników naukowych – Pracownia Badań i Edukacji Historycznej. Historycznymi rekonstrukcjami zajmą się animatorzy z grupy Terra Ferrata.

Małe miasteczko naukowe szykuje Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Tuż obok ustawią swoje teleskopy i lunety przedstawiciele obserwatoriów astronomicznych z podkrakowskich Niepołomic i Radomyśla i ze Stowarzyszenia Horyzonty. Jedną z atrakcji zaś będą projekcje w dużym, mobilnym planetarium. Wirtualną rzeczywistością oraz warsztatami z konstruowania, budowania i drukowania 3D zadziwi wszystkich Podkarpackie Centrum Innowacji.

Od lat, aktywnymi uczestnikami Pikniku są uczniowie szkół, których i w tym roku spotkać będzie można podczas pokazów i prezentacji. Swoje stoiska zaprezentują rzeszowski Zespół Szkół Technicznych i Zespół Szkół Energetycznych, 1 Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie oraz Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Na swoje „firmowe” stoisko zaproszą wszystkich członkowie podkarpackich Klubów Młodego Odkrywcy, które to kluby uczestniczą w piknikach od sześciu już lat, demonstrując swoją wiedzą i dokonania, że można być dobrym popularyzatorem nauki, a przede wszystkim doskonałym Odkrywcą mając tylko kilkanaście lat i uczęszczając do szkoły podstawowej.

Do spotkań z goszczącymi w Polsce wolontariuszami międzynarodowych wymian zaprosi Stowarzyszenie INPRO, a wspaniałą zabawę dla najmłodszych Odkrywców zapewni Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Klanza.

Organizatorami wydarzenia, po raz pierwszy w ponad dziesięcioletniej historii rzeszowskich pikników naukowych, są dwie największe uczelnie w regionie Politechnika Rzeszowska i Uniwersytet Rzeszowski oraz dwie prężnie działające organizacje pozarządowe, Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy ExploRes oraz Stowarzyszenie EKOSKOP. Głównym Partnerem Wydarzenia jest Województwo Podkarpacie – Przestrzeń Otwarta, Partnerami Organizacyjnymi wydarzenia będą Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz 1 Liceum Ogólnokształcące.

Wydarzenie organizowane jest pod honorowymi patronatami Ministra Edukacji i Nauki, Wojewody Podkarpackiego, Kuratora Oświaty w Rzeszowie, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa, Starosty Rzeszowskiego. Patronat nad wydarzeniem objęło także Stowarzyszenie „Społeczeństwo
i Nauka SPiN”, zrzeszające największe, polskie centra nauki oraz organizacje działające w obszarze popularyzacji wiedzy. Piknik Nauki EKSPLORACJE jest też częścią ogólnopolskiego Porozumienia Organizatorów Festiwali Nauki.

Parterami wspierającymi wydarzenie będą firmy MTU Aero Engines Polska oraz Metkom, a wydarzenie finansowane jest także ze środków Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok.

PNE2021 baner pion

Skomentuj