Portrety Rzeszowian w Galerii WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza mieszkańców Rzeszowa do spotkania twarzą w twarz z dawnymi mieszkańcami… Portrety Rzeszowian sprzed lat można zobaczyć na zupełnie wyjątkowej wystawie „W obiektywie kobiety”- fotografie Franciszki Żyradzkiej z rzeszowskiego atelier z lat 40.- 50. XX wieku”.

Wystawa czynna do 21 marca 2021 r. w Galerii WDK w Rzeszowie.

Franciszka Żyradzka prowadziła swój zakład fotograficzny przy ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie w latach 1948-1981. Wcześniej, w latach ok. 1936-1945 wykonywała portrety mieszkańcom Jasła w zakładzie pod nazwą „Flora”. Zgodnie z zasadą „klisze przechowują się”, stworzyła i pozostawiła po sobie archiwum szklanych negatywów przedstawiających portrety mieszkańców Rzeszowa i okolic z lat 40.-50. XX wieku. Archiwum znajduje się w posiadaniu Fundacji Rzeszowskiej, dzięki uprzejmości jej spadkobierczyni – Ewy Kowalskiej.
Archiwalia dostępne są w internetowej bazie RAS na stronie internetowej www.ras.rzeszowska.org.pl.
Grupa Pozytywy w ramach inicjatywy opracowała, zdigitalizowała, zarchiwizowała w bazie Rzeszowskiego Archiwum Społecznego 162 cyfrowe archiwalia, pochodzące ze szklanych negatywów z zakładu fotograficznego Franciszki Żyradzkiej znajdujących się w zbiorach Fundacji Rzeszowskiej. Dzięki temu przyczyniła się do popularyzacji rzeszowskiego dziedzictwa fotograficznego, ważnego kulturowo dla obecnych i przyszłych pokoleń mieszkańców.
Cały zbiór liczy około 10 tys. klisz szklanych, które wymagają opracowania – fachowego oczyszczenia, zabezpieczenia i archiwizacji. Na wystawie w Galerii WDK zostaną pokazane specjalnie wyselekcjonowane fotografie odpowiadające tematyce wystawy.
Zeskanowane klisze ukazują dawnych mieszkańców Rzeszowa, fotografowanych przy okazji różnych okoliczności rodzinnych i życiowych. Prócz wartości, samej w sobie, jako dokument epoki, posiadają niewątpliwą i niepodważalną wartość artystyczną, świadczącą o wielkim talencie Franciszki Żyradzkiej.
Jest to kolejne bezcenne znalezisko będące świadectwem epoki i portretem miasta, jak i jego mieszkańców. Pierwszym takim odkrytym zbiorem, była kolekcja negatywów szklanych fotografa Edwarda Janusza. Gdy już wydawało się, że nic więcej niespodziewanego i podobnego nas nie czeka – pojawiło się kolejne dziedzictwo – rzeszowski dorobek artystyczny znakomitej fotografki – Franciszki Żyradzkiej. Ta wystawa premierowo pokaże wyimek z tego zbioru, będziemy mogli się przekonać jaka to gratka dla – nie tylko – miłośników archiwaliów, lecz także miłośników fotografii artystycznej, ale również dla poszukujących swych korzeni. Być może ktoś odnajdzie na tych fotografiach swojego przodka?

Bilet wstępu w cenie 6 zł do nabycia w WDK.

Serdecznie zapraszamy! 🙂

Skomentuj