RoboLAB Local STEM Incubator

Otwarto RoboLAB Local STEM Incubator w Rzeszowie, w którym uczniowie szkół ponadpodstawowych będą budować roboty i startować w międzynarodowych zawodach robotycznych

W piątek 10 czerwca 2022 roku oficjalnie otworzono nowe miejsce na mapie Rzeszowa i całego Podkarpacia gdzie będzie można znaleźć przestrzeń do rozwijania swoich kompetencji w robotyce. To miejsce, które ma pomóc przede wszystkim młodzieży w zrozumieniu czym jest robotyka i jakie możliwości daje. RoboLAB – Local STEM Incubator to projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, który w swoich założeniach ma zwiększanie kompetencji przyszłości uczniów szkół średnich (to wszystkie te związane z tzw. robotyzacją). Dodatkowo Fundacja zadbała o to, aby nie pominięto też innych ważnych elementów, ponieważ projekt zakłada przykładanie dużej uwagi do kluczowych kompetencji miękkich, których tak bardzo brakuje młodym ludziom. Wszystko będzie odbywać się poprzez realizację warsztatów, spotkań z ekspertami i szkoleń przygotowywanych specjalnie dla tego celu i dla tej grupy wiekowej. Fundacja ma ogromne doświadczenie w przygotowywaniu zajęć dla dzieci i młodzieży dlatego możemy zakładać, że i tym razem będzie to dobrze przygotowane.

Nasz Dziecięcy Uniwersytet Techniczny ma już ponad 10 lat i w organizowanych zajęciach wzięło udział ponad 40 000 uczestników, co daje nam pewność, że mamy doświadczenie w przygotowywaniu zajęć dla dedykowanych grup uczestników – pow. Łukasz Szuba dyrektor Fundacji.

Tak jak przy innych projektach Fundacja zakłada, że wszystkie zajęcia, będą bezpłatne. Jedyne, co należy zrobić aby móc z nich skorzystać to założyć drużynę, znaleźć opiekuna i przystąpić do pracy. Co rok w listopadzie Fundacja wraz z Partnerami będzie organizować międzynarodowe zawody robotyczne XChallenge, w których jedną z konkurencji będzie Task Hunters. Konkurencja ta dedykowana jest robotom zadaniowym, których budowania uczniowie będą się uczyć w ramach zajęć w RoboLAB. Co ważne, w zawodach drużyny będą walczyły o naprawdę wysokie nagrody finansowe, płatne staże i praktyki dla laureatów oraz dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe. Na dzień dzisiejszy Fundacja już podpisała porozumienie z Politechniką Rzeszowską, która takie punkty przyzna laureatom zawodów.

RoboLAB to nie tylko przestrzeń czy warsztat do budowy robotów. Ma to być również miejsce spotkań i wymiany doświadczeń dla wszystkich tych, którzy interesują się szeroko rozumianą robotyką. Nie udałoby się tego osiągnąć bez Partnerów Fundacji. Firma Pratt&Whitney Rzeszów – Partner Strategiczny RoboLAB, która od początku wspiera wszystkie działania Fundacji dobrze wie, co należy robić, aby już od najmłodszych lat propagować nauki ścisłe, aby kiedyś zbierać plony w postaci dobrze przygotowanych inżynierów.

Wsparcie takiego projektu to esencja społecznej odpowiedzialności. Świetne jest to, że forma wsparcia może ewoluować. Już teraz planujemy jako firma aby umożliwić naszym pracownikom zarówno obecnym jak i byłym, możliwość zaangażowania się w prowadzenie zająć RoboLab. – powiedział Andrzej Czarnecki – Dyrektor Komunikacji Pratt & Whitney Polska.

W gronie Partnerów Głównych RoboLAB są Województwo Podkarpackie i Miasto Rzeszów oraz Politechnika Rzeszowska im Ignacego Łukasiewicza, dzięki którym znalazło się miejsce dla projektu, jak i na zawody Xchallenge. Partnerzy wspierają projekt również finansowo, dzięki czemu Fundacja może realizować zajęcia i szkolenia dla uczniów utrzymując dotychczasową zasadę, że zajęcia prowadzone przez Fundację są bezpłatne. Dzięki dołączeniu województw i miasta do grona Partnerów będzie nam też łatwiej z pozyskaniu kolejnych Partnerów bez których RoboLAB nie mógłby się rozwijać.

Teraz organizatorów czeka praca ze szkołami ponadpodstawowymi. Już od lutego tego roku prowadzony jest pierwszy z trzech modułów zajęć dla wszystkich chętnych drużyn – Kreatywne warsztaty. We wrześniu ruszy dwudniowe szkolenie, w którym uczniowie będą już fizycznie budować roboty i uczyć się je programować (Robo Warsztat) i do końca roku uruchomiony zostanie ostatni moduł ekspercki, w którym będzie można rozbudować swoją wiedzę.

To uczniowie szkół ponadpodstawowych są głównymi odbiorcami projektu. Uczniowie z całej Polski, biorący udział w projekcie, będą zakładać drużyny, szkolić się poprzez różne formy zajęć dostępne w RoboLAB i co rok występować w międzynarodowych zawodach robotycznych. W tym roku zawody organizowane są w dniach  25-26 listopada.

Skomentuj