Sztuka i pasja – trzy fascynujące historie ze świata kina

Świat Hollywood to miejsce, gdzie spotykają się trzy ikony kina – Antonio Banderas, Pedro Almodovar oraz Michael Douglas. Przyjaźń i współpraca pierwszej dwójki przyniosła niesamowite efekty w postaci wybitnych filmów, uznanych przez krytyków oraz widownię na całym świecie. Obaj powoli pięli się po szczeblach sławy i popularności. Inaczej wyglądała droga Michaela Douglasa, należącego do znanej aktorskiej rodziny. On musiał zmierzyć się ze stereotypami oraz piętnem kariery sławnego ojca. Wszyscy trzej zapisali swoje nazwisko na kartach historii kina. Filmy dokumentalne „Antonio Banderas i Pedro Almodovar. W Duecie” oraz „Michael Douglas: narodziny gwiazdy” są już dostępne na bezpłatnej platformie streamingowej ARTE.tv.

 

Film dokumentalny „Antonio Banderas i Pedro Almodovar. W duecie” doskonale oddaje relację, jaka łączy hiszpańskiego aktora i reżysera. Mimo iż Almodovar skupiał się głównie na kinie kobiecym, to właśnie Banderas stał się jego inspiracją. Wielokrotnie występował w jego filmach, nadając postaciom charakter i hipnotyzujący, czasem niebezpieczny urok. Almodovar wywodzi się z klasy średniej i od dziecka fascynował go świat kina. Musical „Hair”, opowiadający o hipisach oraz wyzwoleniu seksualnym odmienił jego życie na zawsze. Aktorstwa uczył się na deskach jednego z madryckich teatrów, występując w najwybitniejszych spektaklach. Przez długi czas ukrywał swoją orientację i prowadził podwójne życie – skrytego pracownika biurowego i awangardowego artysty. Jego kariera nabrała rozpędu, kiedy poznał Antonio Banderasa podczas pracy nad melodramatem filmowym „Labirynt namiętności”. Almodovar od samego początku dostrzegł nie tylko ogromny  talent aktorski Banderasa, ale również jego zmysłową urodę. Film wywołał ogromne kontrowersje i jednocześnie zapoczątkował wieloletnią współpracę reżysera i aktora. Banderas do dziś wciela się w role specjalnie tworzone dla niego przez Almodovara, spełniając jego wszystkie reżyserskie fantazje. Ich nastrojowe filmy emanują erotyzmem, dlatego niejednokrotnie bulwersowały konserwatywną i patriarchalną część społeczeństwa Hiszpanii. To dzięki charakterystycznemu stylowi i niepowtarzalnemu klimatowi swoich filmów Almodovar stał się przywódcą kina wyzwolonego.

 

Po latach współpracy Banderas, chcąc uwolnić się od wizerunku „chłopca” Almodovara, przyjmuje rolę w amerykańskiej produkcji „Królowie mambo”, jednocześnie po raz pierwszy odmawiając roli w najnowszym filmie przyjaciela. Antonio chciał udowodnić opinii publicznej i samemu sobie, że jest w stanie odnieść sukces na wielką skalę bez pomocy swojego mentora. Swoim podejściem do kreowania postaci homoseksualnych i otwartością na ekranie zainspirował samego Toma Hanksa, z którym zagrał w filmie „Filadelfia”.  Hanks podziękował mu, dedykując mu statuetkę Oscara, którą otrzymał za ten obraz. Z uwagi na aparycję i latynoski akcent Banderas z czasem stał się w Hollywood uosobieniem macho – seksownego, latynoskiego kochanka. W amerykańskich produkcjach grał skrajnie różne role, od tych proponowanych mu przez Almodovara – wcielał się w postaci pewne siebie, niezwykle męskie czy bezwzględnych złoczyńców. Został okrzyknięty drugim Rudolphem Valentino, a jego amerykański sen wydawał się nie mieć końca.

 

Pedro uważał, że potencjał Banderasa marnuje się za oceanem. Podczas gdy Banderas grywał w kolejnych hollywoodzkich filmach, Almodovar kontynuował produkcję swoich filmów w Madrycie, odnosząc pierwsze międzynarodowe sukcesy. Do ponownej współpracy Pedro i Antonio doszło dopiero po ponad 18 latach przy produkcji filmu „Skóra, w której żyję”, którego scenariusz został napisany przez Almodovara specjalnie dla Banderasa. Dzięki tej produkcji obaj pokazali swoje nowe, nieznane dotąd oblicze. Dokument „Antonio Banderas i Pedro Almodovar. W duecie” dostępny na ARTE.tv opowiada nie tylko o karierze aktora i reżysera, ale również o wzajemnym szacunku i wpływie, jaki mieli na siebie. To także historia prezentująca drogę prawdziwej przyjaźni, która pomimo wieloletniej przerwy przetrwała próbę czasu.  Dokument dostępny jest bezpłatnie na platformie ARTE.tv. pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/104769-000-A/antonio-banderas-i-pedro-almodovar/.

 

Film „Michael Douglas: narodziny gwiazdy” to przede wszystkim zapis życiowej drogi jednego z najbardziej znanych aktorów Hollywood. W tym roku podczas ceremonii otwarcia 76. Festiwalu Filmowego w Cannes przyznano mu honorową Złotą Palmę. Jest on najstarszym synem wielkiej gwiazdy amerykańskiego kina, wielokrotnie nagradzanego Kirka Douglasa. Presja związana z ich pokrewieństwem była dla niego ogromnym ciężarem. Wielokrotnie musiał stawiać czoła trudnościom, które się z tym wiązały i dowodzić swojego talentu oraz umiejętności aktorskich.  Przełożyło się to na jego życiowe decyzje – długo zmagał się z uzależnienie od alkoholu i prowadził bardzo chaotyczne życie prywatne. Potwierdzenie własnej wartości zajęło Michaelowi Douglasowi sporo czasu i jak twierdzi, dopiero nagroda Oscara pozwoliła mu wyjść z cienia sławy ojca. Po tym, jak Kirk zmarł w wieku 103 lat w 2020 roku, Michael został charyzmatyczną głową klanu Douglasów. Film opowiada o pracy i wysiłku, który musiał włożyć w to, aby zyskać uznanie i zaistnieć w świecie Hollywood jako odrębna jednostka. Dokument śledzi jego barwne życie, wykorzystując niepublikowane wcześniej materiały archiwalne i stara się dotrzeć do sedna złożonej relacji ojciec-syn. Pokazuje jak Michael, który przez długi czas był postrzegany tylko jako syn Kirka, ostatecznie sam osiągnął światową sławę, dzięki czemu Kirk Douglas jest obecnie często nazywany „ojcem Michaela”. W obrazie „Michael Douglas: narodziny gwiazdy”, aktor opowiada o sobie z uderzającą szczerością, zastanawiając się nad zawodem aktora i życiem w ogóle. Materiał można zobaczyć bez opłat na platformie streamingowej ARTE.tv pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/108938-000-A/michael-douglas-narodziny-gwiazdy/.

 

Oba dokumenty ukazują trzy fascynujące historie prosto z serca świata kina. Opowiadają o drodze, którą trzeba pokonać, aby odnieść sukces oraz o symbiozie i wzajemnym oddziaływaniu wybitnych jednostek. Mówią o tworzeniu niezapomnianych dzieł oraz talencie połączonym z determinacją, który jest w stanie zaprowadzić nas na wyżyny światowego sukcesu. A to wszystko do obejrzenia za darmo na ARTE.tv.

Skomentuj