Warsztaty Lego Maker

Fundacja Wspierania Edukacji wspólnie z Konsulatem Generalnym USA w Krakowie uruchamia warsztaty z programowania. Już w październiku rusza nowy projekt, w którym udział wezmą uczniowie w wieku 12 – 16 lat.

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, od początku bieżącego roku, organizuje w Rzeszowie i czterech innych miastach województwa Dziecięcy Uniwersytet Techniczny, w ramach którego organizuje darmowe zajęcia popularnonaukowe dla dzieci w wieku 7 – 12 lat. Fundacja ma już ogromne doświadczenie w tego typu zajęciach, ponieważ w latach 2012 – 2018 w tych samych miastach realizowała projekt pod nazwą Politechnika Dziecięca. DUT powołano, aby pokazywać dzieciom naukę w bardziej atrakcyjny sposób niż ten, który mają na co dzień w szkole. Podczas zajęć przeprowadzanych jest dużo eksperymentów i pokazów, dzięki którym mali studenci są bardziej zaangażowani w realizację tematu. Jak wcześniej PD tak i teraz DUT cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i podczas rekrutacji na jedno miejsce przypada średnio 3 osoby. Obecnie w zajęciach bierze udział ok 3000 uczniów rocznie, a sumarycznie w tych projektach wzięło już udział ponad 20 000 osób.

Już od kilku lat mali Studenci i ich rodzice pytają organizatorów: a co jak moje dziecko już wyrośnie z tego projektu? Dlaczego nie ma zajęć, które rozwijałyby pasję tych młodych ludzi? Do dzisiaj Fundacja nie prowadziła jeszcze projektu, w którym mogliby wziąć udział uczniowie w starszym wieku.

Do zaprojektowania atrakcyjnych zajęć dla starszych dzieci potrzeba przede wszystkim środków finansowych ale równie ważny jest sam pomysł i dobry wykładowca. Długo dorastaliśmy do warsztatów dla takiej grupy docelowej ale wydaje się, że już możemy wystartować z tym projektem i powoli go rozwijać – mówi Łukasz Szuba Dyrektor Fundacji.     

Już w październiku 2018 roku Fundacja zainauguruje nowy projekt w wersji pilotażowej. Będą to warsztaty z programowania dla uczniów 12 – 16 lat. Odbędą się na Uniwersytecie Rzeszowskim, a wziąć w nich udział mogą uczniowie zamieszkali na terenie całego województwa podkarpackiego. Całe zajęcia będą interaktywne, a wykorzystywane do programowania klocki Lego Mindstroms pozwolą pozostawić atrakcyjna formę warsztatów, z których znana jest Fundacja. Uczniowie poznają podstawy programowania, zbudują specjalne roboty, które na koniec zaprogramują.

Partnerem projektu jest Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie, wspierający projekty, które promują przedsiębiorczość i innowacyjność, zwłaszcza wśród młodego pokolenia i początkujących przedsiębiorców,  projekty zachęcające młodzież, szczególnie dziewczęta i młode kobiety, do zainteresowania naukami ścisłymi, technologią, inżynierią, sztuką i matematyką. Tym razem wspólnie z fundacją zachęca młodych ludzi do nauki programowania.

Projekt jest pilotażowy, dlatego udostępniamy tylko 15 miejsc. Mamy nadzieję, że sprawdzą się nasze założenia i w kolejnym roku będziemy mogli zaproponować większą ilość miejsc. Jak zawsze w przypadku projektów Fundacji Wspierania Edukacji należy przejść rekrutację zakończoną losowaniem. W celu zakwalifikowania się do udziału w projekcie, w terminie 22 – 24 października 2018 roku na stronie internetowej Fundacji należy wypełnić formularz rejestracyjny i poczekać na losowanie, które odbędzie w dniu 25.10. Kolejnego dnia wszyscy zakwalifikowani uczestnicy otrzymają informację o przyjęciu na warsztaty.

Kwestie związane z RODO trochę zmieniły proces rekrutacji na nasze projekty, lecz chcąc dobrze wypełniać warunki związane z  ochroną danych osobowych proces rekrutacji odbędzie się tylko poprzez naszą stronę www –  dodaje  Szuba.

W procesie rekrutacji wszyscy chętni do zapisania dzieci na zajęcia będą zobowiązani do zapoznania się z regulaminem, zaznaczenia niezbędnych zgód związanych z przetwarzaniem dany osobowych oraz wysłania zgłoszenia. Link do rekrutacji pojawi się w aktualnościach na stronie internetowej Fundacji w dniu 22 października 2018 roku o godzinie 10.00.

Fundacja od założenia jej w 2012 roku stale prowadzi zajęcia popularnonaukowe. Zaczynała od trzech projektów prowadzonych na poziomie wszystkich szczebli edukacji szkolnej, a teraz dzięki stałej współpracy z partnerami, którzy pomagają finansować jej zadania prowadzi dodatkowo wiele pikników naukowych w całym województwie, realizuje zajęcia dla dorosłych i rozwija warsztaty edukacyjne, podczas których uczestnicy w małych grupach w doświadczalny sposób pogłębiają swoją wiedzę.

Plakat MINI

 

Skomentuj