Wyjątkowy symfoniczny projekt ikony kina i muzyki – Jane Birkin w hołdzie ukochanemu

Jedna z ikon rewolucji seksualnej lat 60. XX wieku, ceniona angielska aktorka, kompozytorka i wokalistka Jane Birkin, zapowiada szczególną płytę. Artystka zinterpretowała na niej piosenki zmarłego partnera, Serge’a Gainsbourga, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Album o tytule „Birkin Gainsbourg Le Symphonique” ukaże się 24 marca 2017 roku.

W 2016 roku minęło 25 lat od śmierci Serge’a Gainsbourga, który jest ojcem cenionej aktorki i piosenkarki Charlotte Gainsbourg. Z tej okazji Jane Birkin, przy wsparciu Philippe’a Lerichomme (dyrektor artystyczny, wieloletni współpracownik Serge’a) oraz dzięki aranżacjom i partiom fortepianowym Nobuyukiego Nakajimy, stworzyła specjalny projekt w hołdzie człowiekowi, który przez wiele lat był dla niej najbliższą osobą zarówno w życiu artystycznym, jak i prywatnym. Właśnie z nim Angielka nagrała kontrowersyjną piosenkę „Je t’aime… moi non plus”, która stała się przebojem na całym świecie.

Rezultatem jest płyta z symfonicznymi interpretacjami najpiękniejszych piosenek Serge’a Gainsbourga, licząca 21 utworów. Zapowiedź tego, co nas czeka, można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=utgwwMGVV-E.

Materiał promuje kompozycja „La Javanaise”, której fragment słychać w powyższym trailerze.

Jane Birkin tak mówiła o przedsięwzięciu w 2016 roku:

– Nigdy nie dokonałabym tego bez pomocy Philippe’a Lerichomme, który znał Serge’a w każdym calu, podobnie jak ja. […]

– Kolejne szczęście w życiu przydarzyło mi się, kiedy poleciałam do Tokio, aby wesprzeć Japończyków po tym, co zdarzyło się w Fukushimie. Zasugerowałam mini-koncert, aby odwdzięczyć im się za wsparcie, które dają mi od 40 lat. Emocje były potężne. Na scenie towarzyszył mi pianista, który przepięknie zaaranżował piosenki, sprawiając, że brzmią delikatnie i poruszająco. Powiedziano mi potem, że ma na imię Nobu i jest również kompozytorem. Wróciłam do Paryża, a mój menedżer, Olivier Gluzman, przypomniał mi, że zgodziłam się zagrać trzy do pięciu koncertów w USA. I wtedy pomyślałam, że zabiorę Nobu ze sobą, aby zaśpiewać piosenki Serge’a w jego aranżacjach.

– Serge korzystał z muzyki klasycznej, więc pomyślałam w końcu, że cudownie byłoby zaśpiewać jego piosenki z orkiestrą symfoniczną. I nagle w 2016 roku otrzymałam propozycję zagrania dwóch takich koncertów z Montrealu, z tamtejszą orkiestrą.

Jane Birkin będzie promować płytę „Birkin Gainsbourg Le Symphonique” na koncertach na całym świecie, z orkiestrami symfonicznymi krajów, w których będzie występować. Trasa potrwa do 2018 roku włącznie.

Brytyjska aktorka i piosenkarka stała się ikoną rewolucji seksualnej lat 60. dzięki roli w głośnym filmie Michelangelo Antonioniego, „Powiększenie”. Jane i Serge Gainsbourg tworzyli wspólnie przez 12 lat, stając się jedną z najbardziej „gorących” par ówczesnego Paryża.

Twórczość artystki charakteryzują pełne emocji i poczucia humoru nagrania zaśpiewane nieco dziecięcym, przypominającym szept głosem. Do tej pory Birkin wydała 15 albumów. Zagrała ponadto w ponad 80 filmach. Była trzykrotnie nominowana do nagrody Cezara – w 1985 roku za główną rolę w „La Pirate”, w 1987 za pierwszoplanowy popis w obrazie „Kobieta mego życia” i za drugoplanową kreację w „La Belle noiseuse”.

Skomentuj