DZIESIĘĆ TAŃCZĄCYCH KOBIET

Bulwersowały, kochały, walczyły o swoje miejsce w świecie baletu, ale przede wszystkim zmieniały oblicze współczesnego tańca. Dla jednej z nich Ravel skomponował słynne Bolero, inna kształciła umiejętności taneczne m.in. Lizy Minelli i Diane Keaton, kolejna oskarżyła Beyoncé o plagiat, jeszcze inna była żoną ambasadora Panamy. Jak pracowały? Jak wyglądało ich barwne życie? Która z pań zasługuje na miano królowej wśród tańczących kobiet?

Czas na kobiety – Jacek Marczyński postanowił napisać kontynuację książki „10 tańczących facetów” z 2014 roku, która prezentowała 10 największych tancerzy naszych czasów.
Tym razem czytamy o 10 tańczących paniach, wśród nich znalazły się: Isadora Duncan, Martha Graham, Marie Rambert, Margot Fonteyn, Maja Plisiecka, Alicia Alonso, Pina Bausch, Anne Terese de Keersmaeker, Sasha Waltz i Bronisława Niżyńska.

„Kiedy skończyłem ostatni rozdział Dziesięciu tańczących facetów, byłem niemal pewien, że napiszę drugą część baletowych opowieści. Nie przypuszczałem, że stanie się to tak szybko (to efekt zachęt wydawnictwa i Teatru Wielkiego-Opery Narodowej) oraz że ta praca okaże się pełna zaskoczeń. Kobiety w tańcu są nie tylko bardziej ulotne, nieuchwytne, jak kiedyś sądziłem, ale to fascynujące indywidualistki. Wystarczy spojrzeć, jak różnorodne są moje bohaterki. Obok klasycznych łabędzi i romantycznych zjaw mamy tu kobiety przełamujące obyczajowe tabu, wspaniałe menedżerki i niepokorne artystki wytyczające nowe szlaki w sztuce tańca.”
Jacek Marczyński

 

Skomentuj