Filmowe podróże z DEJA VU- Lizbona

Wakacje to poza wypoczynkiem i zabawą, okazja do zobaczenia wielu ciekawych miejsc. Czasem nawet nie przypuszczacie ile z nich pojawiło się w znanych Wam filmach. W wakacyjnym cyklu, który co tydzień możecie posłuchać w programie „DEJA VU- audycja filmowa” podpowiem i wskażę Wam kilka miejsc, które zagrały w filmach, a które możecie swobodnie zwiedzać. A gdy potem zobaczycie je na ekranie, przypomnicie sobie te prawdziwe miejsca akcji.

Karolina Marciszewska

***

Zdjęcia miasta w tym tekście pochodzą z prywatnego zbioru naszej byłej redakcyjnej Koleżanki- Sabiny Bojdy- dziękuję za udostępnienie :) Pozostałe z internetu.

LIZBONA

Stolica i największe miasto Portugalii, położone nad rzeką Tag przy ujściu do Oceanu Atlantyckiego. To tak malownicze miasto, ze możecie je znać nie tylko z filmów, ale i z wielu widokówek, tapet i plakatów. Charakterystyczne dla Lizbony są żółte, małe, amerykańskie tramwaje.

Jednym z najbardziej znanych filmów, w którym występuje miasto jest „Nocny pociąg do Lizbony”. Starzejący się wykładowca uniwersytecki, grany przez Jeremiego Irons’a pod wpływem spotkania z tajemniczą kobietą, porzuca pracę i wyrusza w podróż do Lizbony. Jest tu polityka, romans, ale przede wszystkim Lizbona w tle.

Nttl4 L1

L2 Nttl

Urok miasta niezwykle oddaje również Wim Wenders w swoim filmie „Lisbon strory”. Jak reżyser opowiadał w wywiadach: „Lizbona miała być kulturalną stolica Europy, co zbiegało się w czasie z setną rocznicą kina. Postanowiłem więc, pokazać Lizbonę zarówno poprzez nowoczesną technologię, jak i bardzo stare narzędzia. Znaleźliśmy wciąż działającą kamerę z czasów kina niemego, dlatego wiele ujęć jest kręconych kamerą napędzaną ręcznie, jak u Bustera Keatona w filmie „Kamerzysta”. Fabuła filmu, jeśli w ogóle musimy ją określać, opowiada o filmowcu, który stracił wiarę w filmową zdolność ukazywania prawdy, i dźwiękowcu, który wyrusza mu z pomocą, i który w moc i magię filmowego dźwięku i obrazu wierzy. Pragnąłem skomponować film, w którym dźwięk przeważałby nad obrazem. Bo Lizbona ma swój charakterystyczny dźwięk.” Należy tu zatem wspomnieć także o niezwykle ważnej i czarującej muzyce z filmu w wykonaniu zespołu Madredeus.

Lizbonę i jej miejsca można odkrywać również w filmie „…twierdzi Pereira”, włoski film będący ekranizacją powieści Antonio Tabucchi’ego z Marcello Mastroiannim w roli głównej. Główny bohater Pereira jest redaktorem gazety codziennej w Lizbonie. Trwa właśnie wojna domowa w Hiszpanii i ludzie są głodni faktów, ale on koncentruje się na własnej twórczości ignorując wszystko, co dzieje się wokół niego. Pewnego dnia zatrudnia na swojego asystenta młodego mężczyznę, Monteiro Rossi, który ma romans ze śliczną komunistką. Gdy chłopak, przez swoją działalność wpada w kłopoty, Pereira niechętnie mu udziela pomocy, ale czas weryfikuje jego podejście do życia.

P1 P2

L3

Podróżując po Europie do Lizbony trafia Dean Corso w filmie „Dziewiąte wrota” Romana Polańskiego. Johnny Depp, grający księgarza i poszukiwacza starych manuskryptów, odwiedza Sintra w Portugalii, malowniczy teren położony na obrzeżach Lizbony z wieloma pałacami i zamkami na szczycie, a przede wszystkim dwór Chalet Biester.

Do Lizbony zawitał także James Bond w filmie „W tajnej służbie jej królewskiej mości”, który częściowo filmowany był w Portugalii. Bohater kupuje np. pierścionek zaręczynowy u jubilera Joalheiros – Ferreira Marques Filhos na placu Rossio, który zresztą działa do dziś.

Natomiast Sean Connery żył i ukrywał się w Lizbonie, w filmie szpiegowskim „Wydział Rosja” na postawie powieści Johna le Carré.

Rh Pzr

Może filmów z Lizboną jako lokacją filmową nie ma za wiele, ale wszystkie wyżej wymienione są warte uwagi, zarówno gdy chcecie powspominać, jak i dopiero się do Portugalii wybieracie.

Wybrane filmy kręcone w Lizbonie:

Nocny pociąg do Lizbony (reż. Bille August, 2013)
Lisbon story (reż. Wim Wenders, 1994)
Dziewiąte wrota (reż. Roman Polański, 1999)
W tajnej służbie jej królewskiej mości (reż. Peter R. Hunt,1969)
Wydział Rosja (reż. Fred Schepisi, 1990)
…twierdzi Pereira (reż. Roberto Faenza, 1996)
Sangue do Meu Sangue (reż. João Canijo, 2011)

***

Zobacz też:

Filmowe podróże z DEJA VU- Malta
Filmowe podróże z DEJA VU- Wenecja
Filmowe podróże z DEJA VU- Kraków
Filmowe podróże z DEJA VU- Londyn
Filmowe podróże z DEJA VU- Barcelona
Filmowe podróże z DEJA VU- Paryż
Filmowe podróże z DEJA VU- Praga
Filmowe podróże z Deja Vu- Indie
Filmowe podróże z DEJA VU- Los Angeles

***

SPONSOREM CYKLU JEST SAMSUNG POLSKA, PRODUCENT NOWOCZESNEGO SMARTFONA GALAXY S7

Galaxy-S7-banner

Skomentuj