Filmowe podróże z DEJA VU- Malta

Wakacje to poza wypoczynkiem i zabawą, okazja do zobaczenia wielu ciekawych miejsc. Czasem nawet nie przypuszczacie ile z nich pojawiło się w znanych Wam filmach. W wakacyjnym cyklu, który co tydzień możecie posłuchać w programie „DEJA VU- audycja filmowa” podpowiem i wskażę Wam kilka miejsc, które zagrały w filmach, a które możecie swobodnie zwiedzać. A gdy potem zobaczycie je na ekranie, przypomnicie sobie te prawdziwe miejsca akcji.

Karolina Marciszewska

***

Filmowe zdjęcia pochodzą z internetu.

MALTA

Państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, między europejską Sycylią a afrykańską Tunezją na Morzu Śródziemnym. Obejmuje archipelag Wysp Maltańskich, czyli Maltę, Gozo, Comino i jeszcze kilka malutkich wysp. W latach 1800–1964/1974 Malta znajdowała się pod panowaniem Wielkiej Brytanii, przez co językami urzędowymi do dziś są maltański i angielski, obowiązuje ruch lewostronny, a w wielu miejscach śniadania angielskie.

Charakterystyczne dla Malty są pustynny, suchy klimat z palmami i kaktusami, dużo słońca, piękne zatoki i wapienne klify, kamienne, pomarańczowo żółte budowle, wąskie uliczki, liczne kościoły i kaplice oraz place z pięknymi widokami.  Dzięki swojemu klimatowi, widokom oraz bardzo długiej historii, ruinom i licznym zabytkom Malta jest szczególnie wykorzystywana do realizacji filmów kostiumowych.

Pierwszy film zagraniczny nakręcony częściowo na Malcie to czarno biały, niemy obraz z 1925 roku pt. „Sons of the Sea”. Opowiada historię dwóch młodych mężczyzn, przedstawiciela wyższej klasy oficera oraz syna ogrodnika, którzy dołączają do brytyjskiej marynarki wojennej i ratują dziewczynę porwaną przez bandytów na Morzu Śródziemnym (gdzie zagrały tereny Għajn Tuffieha i Ġnejna). Obecnie brakuje dwóch szpul filmu, w tym jego zakończenia, stąd nie znana jest jego szczegółowa fabuła.  „Sons of the Sea” jest znany również z faktu, że był to pierwszy czysto fikcyjny film, do którego brytyjska Admiralicja pozwoliła użyć jej statków.

Sots

Jednakże jednym z najbardziej znanych i filmowych jest Wioska Popeye’a (Popeye Villige), będący pozostałością scenografii musicalu „Popeye” Roberta Altmana z 1980 roku, w którym główną rolę zagrał Robin Williams. Filmowe Miasteczko Sweetheaven zostało specjalnie zbudowane na potrzeby tej produkcji i zachowano je w niezmienionej formie jako atrakcję turystyczną, czegoś w rodzaju rozrywkowego parku. Dla turystów organizowane są różne występy, projekcje filmów oraz rejsy statkiem po zatoce. Na ulicach można spotkać przechadzające się postaci z filmu, z którymi można porozmawiać i zrobić sobie zdjęcie. To oryginalne, romantyczne miasteczko w skalistej zatoczce Anchor, urzeknie każdego niezależnie od wieku- są tu pamiątki i dekoracje filmowe, ale i plaża z trampolinami i zjeżdżalnią, jak i baseny i karuzele dla maluchów. I choć nie dostaniecie tam szpinaku, to wraz z biletem wstępu dostajecie zaproszenie na kubeczek punchu.

Fragment filmu: https://www.youtube.com/watch?v=qAFgj8mqPk0

Popey Villige1 Popeye Villige2

Popeye4 Popeye Villige 3

Już niedługo w kinach zobaczymy Michaela Fassbendera biegającego po dachach Valletty w filmie „Assassin’s Creed”, ale stolicę Malty, wpisaną w 1980r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, możecie pamiętać przede wszystkim z hitowego  „Wold War Z” z Bradem Pittem w roli głównej. Podobnie, jak w filmie, jest ona mocno zatłoczona, tyle, że na ulicach to nie zombie, ale turyści. W Vallettcie charakterystyczne są wąskie, bardzo strome uliczki, eleganckie sklepy, kafejki na każdym kroku, nawet na schodach, rozległe mury obronne, porty i ogrody. Podążając główną ulicą Valletty zobaczycie liczne kościoły i katedry, zabytkową Bibliotekę Narodową oraz Pałac Wielkiego Mistrza, który można częściowo zwiedzić, a który jest obecnie siedzibą prezydenta Malty, aż dojdziecie do Fortu Św. Elma, fortecy na szczycie półwyspu chroniącego wejścia do portów w tym rejonie. Niestety jest on zamknięty dla zwiedzających, bo znajduje się tu akademia policyjna, ale to tam kręcone były sceny z atakiem zombie i ich efektowną wspinaczką po murach. Sąsiadujące z Fortem baraki „zagrały” również w filmie „Midnight Express” Alana Parkera z 1978r.

Wwz2

Elmo1   Elmo2

Kolejnym miejscem, nie mniej odwiedzanym przez turystów jest dawna stolica Malty- Mdina, nazywana „cichym miastem”, po którym poruszają się tylko piesi i dorożki. To średniowieczne miasto znajduje się w centrum wyspy i zamieszkuje je ok. 300 osób. Bardzo romantyczne miejsce, w którym czujemy się jak na planie lub makiecie, z wąskimi uliczkami, pełnymi kościołów, pałacyków i rezydencji. Zabytkowe centrum Mdiny zwiedzamy przechodząc przez bramę, zwaną Mdina Gate. Jeśli dobrze się przypatrzycie to właśnie ta brama prowadziła do Królewskiej Przystani, w pierwszej serii „Gry o tron”, zresztą samo miasto i kilka domów wielokrotnie pojawiło się w początkowych odcinkach tego serialu, jak np. Pjazza Mesquita, niewielki placyk, ukryty wśród w ciasnych uliczek, który pełnił rolę wejścia do „przybytku miłości”, należącego do Lorda Baelisha. Mdina zagrała także w filmie „Agora”, ale tam udawała Egipt i w filmie Romana Polańskiego „Piraci” z 1972. I chociaż słynnemu reżyserowi dwa dni zajęło kręcenie sceny na placu jako rynku niewolników, to pojawia się ona w filmie na dwie sekundy.

Game-of-thrones-mdina  Mdina4

Mdina1   Mdina 2

Pól godziny promem od Malty znajduje się czterokrotne mniejsze Gozo z urokliwą stolicą Victoria i górująca nad nią rozległą, pełną zakamarków, uliczek, majestatyczną Cytadela, której  zabytkowe mury kryją stare więzienie, piękną katedrę i muzea. Z Cytadeli, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO rozpościera się widok na prawie cała wyspę.

Ale jednym z najbardziej filmowych miejsc na Gozo jest Azure Window- naturalne, wysokie na 50m, wapienne okno utworzone nad brzegiem morza znajdujące się na zachodnim wybrzeżu wyspy, które stanowi też popularne miejsce do nurkowania i zwiedzania. To stamtąd możecie pamiętać ujęcie ze „Zmierzchu Tytanów” czy ślubu Daenerys i Drogo z „Gry o tron”.

ClashOfTheTitans  A-dwejra-e-stata-ambientata

Azure

Jadąc na Gozo warto po drodze warto zwiedzić jeszcze Comino- niewielką wyspę o powierzchni 2,5km2 pomiędzy Gozo a Maltą. Jej zatoka to niezwykle popularna Błękitna Laguna, pamiętna ze scen z filmu „Troja”, z piaszczystą, mocno zaludnioną plażą, bowiem przypływają tu łodzie wycieczkowe. Jedynym zabytkiem Comino jest strażnica Św. Maryi, będąca fragmentem dawnych fortyfikacji. Na Comino mieszka obecnie jedna kilkuosobowa rodzina. To na Comino powstały takie obrazy jak serial „Helena Trojańska”, film z Madonną „ Rejs w nieznane” (2002) czy „Hrabia Monte Christo”- ekranizacja powieści Alexadra Dumasa z 2002. Jak wspominają twórcy tego ostatniego najtrudniejsze było znalezienie odpowiedniego miejsca do nakręcenia ujęcia rozpoczynającego film. Aby tego dokonać reżyser Kevin Reynolds i scenograf Mark Geraghty odwiedzili wybrzeża Francji i Włoch, ale ostatecznie widok portu w Marsylii z 1814 roku, kręcony był na Malcie. Reżyser: „Podczas gdy większość z Europy została przejęta przez nowoczesną architekturę, Malta nadal zachowuje unikalny wygląd z wszystkimi starymi fortami, które wykonano z wielkich bloków kamiennych. Nie wiem gdzie indziej mogliśmy znaleźć miejsce przypominające śródziemnomorski port około 1815. Mieliśmy wyjątkowo szczęście.”

Comc Count5 Comino3

Na Malcie powstało ponoć ponad 150 filmów. Maltańczycy chętnie zapraszają twórców na swoje tereny i pomagają w realizacji ich dzieł. Głównym studiem filmowym na wyspie jest Mediterranean Film Studios, które powstało w 1964r. Posiada ono dwa duże zbiorniki wodne, jeden duży horyzontalny, który użyto do kręcenia takich filmów jak np. „Orka – wieloryb zabójca” (1977) „Sztorm” (1996) Ridleya Scotta czy „Wyspa piratów” z Geeną Davis. Drugi w kształcie wklęsłym, został zbudowany przez brytyjskiego producenta Lew Grade do filmu „Podnieść Titanica”, a wykorzystano go również do filmu „Eryk Wiking” z 1989r.

Nie o wszystkich filmach i lokacjach zdołałam Wam w tym mini przewodniku powiedzieć, ale niektóre już możecie zaplanować do zobaczenia lub pochwalić się nimi znajomym.

Wybrane filmy kręcone na Malcie:

Monachium (2005 reż. Steven Spielberg) Niektóre miejsca Malty stały się metropoliami- Rabat zmienił się w Rzym czy Ateny.- Valletta, Bugibba, Silema
Popeye (1980, reż. Robert Altman) – zatoka Anchor
Piraci (1986 reż. Roman Polański)- południowo- wschodnia część Malty
World War Z (2013 reż. Marc Forster)- Valletta, Airport, Fort St. Elmo
Zmierzch tytanów (1981 reż. Desmond Davis)- Azure Window
Troja (2004, reż. Wolfgang Petersen)- Blue Lagoon, Mellieħa, Fort Ricasoli,
Aleksander (2004, reż. Oliver Stone) –  Grand Harbour Valletta,
Wyspa piratów (1995, reż. Renny Harlin) – Vittorisa, Mdina, Fort St. Elmo
Nad morzem (2015 reż. Angelina Jolie) – Mgarr ix xini (Gozo)
Gladiator (2000, reż. Ridley Scott)- Fort Ricasoli
Liga Niezwykłych Dżentelmenów (2002, reż. Stephen Norrington)- Gozo
Midnight Express (1979, reż. Alan Parker)- Fort St. Elmo
U-571 (2000, reż. Jonathan Mostow) – Grand Harbour Valletta
Hrabia Monte Christo (2002, reż. Kevin Reynolds)- Comino
Assassin’s Creed (2016, reż. Justin Kurzel)- Valletta
Agora (2009, reż. Alejandro Amenábar) -Fort Ricasoli, Mdina

***

Zobacz też:

Filmowe podróże z DEJA VU- Wenecja
Filmowe podróże z DEJA VU- Kraków
Filmowe podróże z DEJA VU- Londyn
Filmowe podróże z DEJA VU- Lizbona
Filmowe podróże z DEJA VU- Barcelona
Filmowe podróże z DEJA VU- Paryż
Filmowe podróże z DEJA VU- Praga
Filmowe podróże z Deja Vu- Indie
Filmowe podróże z DEJA VU- Los Angeles

***

SPONSOREM CYKLU JEST SAMSUNG POLSKA, PRODUCENT NOWOCZESNEGO SMARTFONA GALAXY S7

Galaxy-S7-banner

Skomentuj