Filmowe podróże z DEJA VU- Londyn

Wakacje to poza wypoczynkiem i zabawą, okazja do zobaczenia wielu ciekawych miejsc. Czasem nawet nie przypuszczacie ile z nich pojawiło się w znanych Wam filmach. W wakacyjnym cyklu, który co tydzień możecie posłuchać w programie „DEJA VU- audycja filmowa” podpowiem i wskażę Wam kilka miejsc, które zagrały w filmach, a które możecie swobodnie zwiedzać. A gdy potem zobaczycie je na ekranie, przypomnicie sobie te prawdziwe miejsca akcji.

Karolina Marciszewska

***

Zdjęcia miasta w tym tekście pochodzą z prywatnego zbioru naszego Słuchacza- Łukasza Barana- dziękuję za udostępnienie :) Pozostałe z internetu.

LONDYN

Londyn to stolica Wielkiej Brytanii oraz jedna z największych metropolii Europy. Codziennie przybywają tu tłumy turystów i emigrantów. Miasto tętni życiem, ale jest też gwarno i bardzo tłoczno.

Londyn to miasto Bowiego, Hitchcocka i Charliego Chaplina. To charakterystyczne piętrowe, czerwone autobusy, czerwone budki telefoniczne oraz czarne taksówki.

Zapewne pamiętacie emocjonujące sceny z Londynu, dokąd z różnymi perypetiami wybrał się bohater kultowego filmu Stanisława Barei „Miś”. W jednym z wywiadów (dla Polish Express) Stanisław Tym, odtwórca głównej roli, zdradził, że część rozrywających się tam ujęć była sfingowana, a ekipa spędziła w Londynie tylko 3 dni. W dodatku ze względów na brak pieniędzy i skromne diety, wyjechali wyłącznie aktorzy, reżyser, kamerzysta i kierownik produkcji, a do pomocy poproszono wszystkich znajomych Polaków będących się na miejscu. Rolę sklepikarza odegrał sam Stanisław Bareja, ale sklep od dawna już nie istnieje.

Mis- Sklepikarz  Mis Sklep

Ale Londyn to miasto, które było planem filmowym lub tłem fabuły setek filmów- historycznych, kostiumowych, szpiegowskich, romantycznych komedii, a nawet science- fiction i animacji.
Dlatego też londyńskie lokacje filmowe można sklasyfikować w bardzo różnorodny sposób. Ja wybrałam kryterium głównych atrakcji Londynu, które warto tam zobaczyć z opisem filmów, w jakich się pojawiły.

Zgodnie z wieloma ankietami i rankingami najbardziej charakterystycznym obiektem Wielkiej Brytanii jest Big Ben, który obecnie określa należącą do Pałacu Westminsterskiego Wieżę Zegarową oraz jej dzwon. Zegar jest największym zegarem w Wielkiej Brytanii, średnica tarcz to 7,5 m, a długość wskazówek to 4,25m. Filmowo wieża niszczona była wiele razy np. w „Rewolwer i Melonik” przez Seana Connery’ego czy kosmitów w „Marsjanie atakują”. Na samym zegarze natomiast o życie, zawieszeni na wskazówkach, walczyli np. Jackie Chan i Owen Wilson w „Rycerze z Szanghaju” czy Robert Powell w „39 stopni”.

Big-ben-avengers Rycerze Zegar

Bb I Opactwo

Big Ben to także jeden z elementów Opactwa Westminsterskiego, czyli zespołu budowli położonych nad Tamizą, do którego należą jeszcze: Pałac Wesminsterski, będący siedzibą Parlamentu, kościół św. Małgorzaty oraz opactwo Westminster, gdzie koronuje się władców kraju, oraz gdzie znajdują się groby królewskie oraz groby i tablice pamiątkowe najwybitniejszych angielskich twórców, uczonych i polityków. To również miejsce wielu katastrof i ataków, jak w filmach „Londyn w ogniu”, „Władcy ognia”, „V jak Vendetta”, „28 dni później” czy klasyku sf „Dzień, w którym zatrzymała się ziemia” z 1951r.

Londyn W Ogniu2 Władcy Ognia 28-dni-póżniej-londyn

Kolejnym zabytkiem jest Tower of London- pałac i twierdza otoczona kilkoma rzędami murów i korytem fosy, gdzie teraz rośnie trawa. W dawnych czasach budowla pełniła funkcje obronne, była więzieniem, mennicą, arsenałem i skarbcem. Dziś znajduje się tu skarbiec, gdzie przechowywane są kosztowności i klejnoty królewskie. Dlatego też to tam rozgrywają się sceny w filmie„Johnny English”, gdy bohater grany przez Rowana Atkinsona ma odnaleźć skradzione klejnoty koronne. Tower of London to miejsce, gdzie kręcono również film Rolanda Emmericha „Anonimus”.

Tol Je

Słyszałam kiedyś, że najczęściej niszczonym w filmach mostem jest Tower Bridge- zwodzony most przeprowadzony przez Tamizę, w pobliżu Tower of London. Wybudowany w stylu wiktoriańskim charakteryzuje się dwiema wieżami połączonymi u góry dwoma pomostami, które stanowią kładki dla pieszych. To nim przechadza się Bridget Jones rozmyślając o problemach miłosnych, to na nim walczy Sherlock Holmes w filmie Guya Ritchie’go, ale most pojawił się również w takich obrazach jak „Szybcy i wściekli 6”, „Mission Imposslible” czy „Szał” Alfreda Hitchcocka.

Bridget-jones-tower-bridge Most Sh

Katedra Św. Pawła to jeden z najbardziej znanych kościołów w Wielkiej Brytanii, położony w centrum Londynu, stanowi główną świątynię dzielnicy City of London. Charakterystyczna dla katedry jest monumentalna kopuła, a we wnętrzu budowli znajduje się kilka galerii. Katedra pojawiła się w takich filmach jak „Lawrence z Arabii”, „Bliżej”, „W ciemność. Star Trek”, a jej geometryczne schody „zagrały” w filmach „Szaleństwo Króla Jerzego”, „Sherlock Holmes” i „Harry Potter i więzień Azkabanu”, jako prowadzące do klasy wróżbiarstwa.

K Blizej

Do jednej z największych atrakcji miasta, a powstałych stosunkowo niedawno, bo z okazji tysiąclecia, w 1999 roku, należy London Eye, czyli ogromny diabelski młyn, o wysokości 135 metrów. Pełny obrót koła trwa 40 minut, a kapsuły przeznaczone dla pasażerów są klimatyzowane. Stanowiło ono miejsce takich filmów jak np. „Fantastyczna Czwórka: Narodziny Srebrnego Surfera”, „Wimbledon” czy „G.I. Joe: Odwet”.

Mlyn  F4

Każdy, kto zwiedza Londyn, ma okazję przejechać się tamtejszym metrem, zwanym Tube. Zagrało ono również w wielu filmach: „Czas na miłość”, „To właśnie miłość” lub „Przypadkowa dziewczyna”, gdzie los bohaterki zależał od tego, czy uda jej się wsiąść do pociągu czy nie. Również jedna z już nieczynnych stacji- Aldwych jest regularnie wykorzystywana przez producentów filmowych, nakręcono w niej m.in. „Superman IV”, „Pokuta”.

MSDSLDO EC004 Czas

Londyn pojawia się oczywiście w każdym filmie z serii o najsłynniejszym agencie- Jamesie Bondzie, ale te miejsca musicie już wypatrzeć sami.

Bond

Wybrane filmy kręcone w Londynie:

28 dni później (reż. Danny Boyle,2002)
Rewolwer i melonik (reż. Jeremiah S. Chechik, 1998)
Avengers: Czas Ultrona (reż. Joss Whedon 2015)
Oliver Twist (reż. Roman Polański, 2005)
Nagi instynkt 2 (reż. Michael Caton-Jones, 2006)
Blade: Wieczny łowca II (reż. Guillermo del Toro 2002)
Londyn w ogniu (reż. Babak Najafi, 2016)
Hugo i jego wynalazek (reż. Martin Scorsese, 2011)
Rozważna i romantyczna (reż. Ang Lee, 1995)
Jak zostać królem (reż. Tom Hooper 2010)
a do tego serie o Bondzie, Sherlocku Holmesie, Bridget Jones i Harrym Potterze.

***

Zobacz też:

Filmowe podróże z DEJA VU- Malta
Filmowe podróże z DEJA VU- Wenecja
Filmowe podróże z DEJA VU- Kraków
Filmowe podróże z DEJA VU- Lizbona
Filmowe podróże z DEJA VU- Barcelona
Filmowe podróże z DEJA VU- Paryż
Filmowe podróże z DEJA VU- Praga
Filmowe podróże z Deja Vu- Indie
Filmowe podróże z DEJA VU- Los Angeles

***

SPONSOREM CYKLU JEST SAMSUNG POLSKA, PRODUCENT NOWOCZESNEGO SMARTFONA GALAXY S7

Galaxy-S7-banner

Skomentuj