Żurkowski i Robert Cichy – „Nad Nettą”

Nad Nettą” to trzeci singiel promujący album „Lipcowi”, który został stworzony przez zespół Żurkowski we współpracy z Instytutem Pileckiego z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej. W ramach projektu powstały utwory inspirowane prawdziwymi historiami ofiar, opowiedzianymi przez świadków tamtych wydarzeń. Koncert, podczas którego te utwory zabrzmiały na żywo po raz pierwszy, odbył się 9 lipca w Augustowie w ramach Festiwalu „Lipcowi”. Płyta ukaże się w lipcu 2023 roku.

Klip do utworu z gościnnym udziałem Roberta Cichego można obejrzeć pod tym linkiem:

https://youtu.be/aK7XTOaLqgI

Tak o genezie utworu mówi Łukasz Żurkowski:

„Cieszę się, że nareszcie te historie, ukrywane przez lata, mogą wypłynąć na szerokie wody! Ten utwór jest szczególnie bliski mojemu sercu. Mówi o zdradzie, a w przeszłości doświadczyłem jej na własnej skórze, wiem, jak smakuje. Oczywiście nie na taką skalę, jak w tej opowieści, ale dzięki temu łatwiej mi to sobie wszystko wyobrazić. Muzycznie ten kawałek to żywioł jak tytułowa Netta, rzeka przepływająca przez Augustów. Mocne przesterowane gitary, energiczne i melodyjne wokale, a do tego masa energii od sekcji rytmicznej, która została nagrane na setkę, bo chłopaków tak ten numer poniósł. Myślę, że to pomogło nam uzyskać ten klimat i przenieść te emocje, o które nam chodziło”. 

„Obława Augustowska ma w sobie też bardzo bolesny wątek, rodem z Szekspira – zdradę. W „Nad Nettą” opowiadamy o tych, którzy współpracowali z władzą sowiecką i przyczynili się do śmierci wielu osób, często bliskich znajomych, sąsiadów, albo kolegów z działalności partyzanckiej. W czasach PRL -u te osoby były chronione do tego stopnia, że do dziś nie zostały ani osądzone, ani ukarane. Niezwykle trudno jest się pogodzić z takim brakiem sprawiedliwości i właśnie z tej niezgody powstała ta piosenka”. – opowiada Aleksandra Górecka, autorka tekstów na płycie „Lipcowi”.

Robert Cichy dodaje:

„Udział w utworze „Nad Nettą” to ukłon w stronę mało znanej, a jakże ważnej historii, która miała miejsce w Augustowie tuż po wojnie. To mocna opowieść, do której zaprosił mnie Żurkowski i w której postawiliśmy na gitarowe brzmienie podkreślające ogólny wydźwięk tego utworu”.

„LIPCOWI to jeden z najważniejszych projektów historyczno – kulturalnych w regionie. Misją Instytutu Pileckiego w Augustowie jest współpraca z rodzinami ofiar oraz pielęgnowanie pamięci o obławie z lipca 1945. LIPCOWI to właśnie efekt tej ścisłej i wzajemnej współpracy, z którego dumni są zarówno bliscy ofiar jak i mieszkańcy naszego regionu”.mówi Aleksandra Czerobska, Pełnomocnik Dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej

***

Żurkowski to zespół polskich muzyków na emigracji, założony w Doncaster przez Łukasza Żurkowskiego – wokalistę, gitarzystę, autora tekstów i kompozytora, pochodzącego z Suwałk.

Muzycznie grupa oscyluje wokół alternatywnego rocka z silnym wsparciem brzmień elektronicznych. W 2019 ich kariera nabrała rozpędu – utwór „Ciemność” zwyciężył w konkursie Męskie Granie Young, dając im przepustkę do grania na największych scenach w Polsce. Występowali nie tylko na Męskim Graniu, ale także na Festiwalu Pol’and’rock czy na głównej scenie WOŚP.

Po debiutanckiej płycie „Włóczęga”, w 2022 roku ukazał się drugi album zespołu, zatytułowany „Kurz”, zawierający takie rockowe przeboje jak „Zmiennicy”, czy „Western” (duet z Tomaszem Organkiem). Płyta „Lipcowi”, zapowiadana na lipiec 2023, będzie trzecim długogrającym krążkiem grupy Żurkowski.

 

Skomentuj