Filmowe podróże z DEJA VU- Kraków

Wakacje to poza wypoczynkiem i zabawą, okazja do zobaczenia wielu ciekawych miejsc. Czasem nawet nie przypuszczacie ile z nich pojawiło się w znanych Wam filmach. W wakacyjnym cyklu, który co tydzień możecie posłuchać w programie „DEJA VU- audycja filmowa” podpowiem i wskażę Wam kilka miejsc, które zagrały w filmach, a które możecie swobodnie zwiedzać. A gdy potem zobaczycie je na ekranie, przypomnicie sobie te prawdziwe miejsca akcji.

Karolina Marciszewska

***

Filmowe zdjęcia pochodzą z internetu.

KRAKÓW

Kraków jest jednym z najstarszych miast Polski, ośrodkiem kulturalnym i turystycznym. Chyba nie ma Polaka, który choć raz nie zwiedził dawnej stolicy Polski, a każdego roku odwiedza je miliony turystów nie tylko z Polski, ale i zagranicy. Miasto leży w południowej Polsce, nad Wisłą, w środkowo-zachodniej części województwa małopolskiego.

W Krakowie znajduje się wiele cennych obiektów architektonicznych i zabytków, Stare Miasto oraz Kazimierz wpisano w 1978 r. na pierwszą listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.  Główne atrakcje miasta to:

  • Zamek Królewski na Wawelu z Katedrą Wawelską
  • Stare Miasto- Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki
  • Kazimierz
  • Kolegiata św. Anny
  • Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Kopiec Kościuszki

Tak zabytkowego, romantycznego i historycznego miasta nie mogli przegapić również filmowcy. Kraków pojawia się w wielu filmach historycznych lub kostiumowych, jak np. „Katyń” Andrzeja Wajdy, „Bitwa pod Wiedniem” Renzo Martinelliego, ekranizacji Trylogii Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana czy w serialu „Noce i dnie”, gdzie na krakowskim Kazimierzu – palił się Kaliniec.

Jednym z przykładów, gdzie miasto stanowi główne tło fabuły jest film Juliusza Machulskiego „Vinci”, który opowiada historię kradzieży obrazu „Dama z gronostajem” z Muzeum Czartoryskich  w Krakowie- jednego z najcenniejszych dzieł w zbiorach polskich. Pałac z żółtą elewacją, będący siedzibą galerii malarstwa europejskiego, znajduje się na rogu ulic: Pijarskiej i świętego Jana. W filmie tym pojawia się wiele znanych uliczek i miejsc, ale także ujęcia przedstawiające miasto w całej okazałości. Efektowną panoramę Krakowa widać w scenie, gdy na tarasie mieszkania bohater grany przez Borysa Szyca rozmawia z bohaterem granym przez Roberta Więckiewicza (ujęcie kręcono na tarasie widokowym Akademii Muzycznej przy ulicy Św. Tomasza) oraz w scenach rozgrywających się nad Wisłą, na Bulwarze Czerwieńskim. Tam też odnajdziecie stoły szachowe, które znacie z filmu.

Vinci-widok  Vinci-szachy

Na spacer po mieście można się wybrać również z bohaterem komedii „Anioł w Krakowie” Artura Więcka. W filmie widzimy Planty, gdzie główny bohater spotyka kloszarda czy Kościół Świętej Trójcy, gdzie mieściła się filmowa szkoła dla aniołów. No, a przy schodach Starej Synagogi główny bohater przyrządza dla przechodniów kiełbaski z grilla.

Planty  Grill

Plac Szczepański, Bulwary Wiślane, Planty, a także Zamek w Przegorzałach i Mały Rynek to natomiast miejsca, które stanowiły tło ekranizacji powieści Zygmunta Miłoszewskiego „Uwikłanie” w reżyserii Jacka Bromskiego.

Uwiklanie

A jeśli chcielibyście wybrać się do baru „Pod Mocnym Aniołem” z ekranizacji powieści Jerzego Pilcha w reżyserii Wojtka Smarzowskiego, to w rzeczywistości nazywa się on „Cafe Szafe” i znajduje się na rogu ulic Felicjanek i Małej.

Polski reżyser, który pokazał miasto w świecie, to bez wątpienia Krzysztof Kieślowski. W filmie „Podwójne życie Weroniki”, główna bohaterka grana przez Francuzkę Irene Jacob, która za ten film zdobyła nagrodę za najlepszą rolę żeńską na festiwalu w Cannes, pojawia się na Rynku Głównym.

kinopoisk.ru

Urok miasta odkryli także zagraniczni twórcy. Najsłynniejszym przykładem jest film „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga. Historia przedsiębiorcy Oskara Schindlera, który podczas II wojny światowej uratował przed obozem koncentracyjnym 1100 Żydów zdobyła 7 Oscarów, w tym za najlepszy film. W obrazie pojawiają się nie tylko polscy aktorzy, ale liczne polskie miejsca, bowiem zdjęcia kręcono np. w Kasinie Wielkiej, Olkuszu, Niepołomicach, Oświęcimiu-Brzezince i Skarżysku-Kamiennej, a zdecydowaną większość z nich właśnie w Krakowie. W filmie zobaczyć możemy ujęcia z Fabryki Naczyń Emaliowanych Oskara Schindlera, Rynku Głównego, mostu Piłsudskiego, Dworca Głównego, ulicy Szerokiej i Synagogi Starej czy kamienicy przy ul. Józefa, gdzie miała miejsce pamiętna scena z ukryciem pani Dresner pod schodami.

Niedawno w Krakowie zakończono zdjęcia do dwóch filmów z hollywoodzkimi aktorami. Do dramatu „Denial“, w którym role główne grają Rachel Weisz oraz Tom Wilkinson oraz „True Crimes”, w którym występują Jim Carrey oraz zdobywca dwóch Oscarów Christoph Waltz.  Jak podkreśla dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin „Kraków stał się prawdziwą filmową wizytówką. Jestem dumna, że udało się nam pozyskać tak dużą i międzynarodową produkcję jak „True Crimes”. Zyskujemy wizerunkowo, poprzez to, że miasto gra w filmie, a dodatkowo mamy większe możliwości wypromowania się, również jako lokacja, wśród producentów filmów z całego świata i tym samym pozyskiwania nowych zleceń dla Krakowa” – uważa Izabela Helbin.

Denial  True

Na swoją premierę czeka kręcony w Łodzi, Krakowie i USA amerykańsko-polski film „Muzyka, wojna i miłość”. To historia o wielkiej miłości, o przyjaźni na całe życie, o mocy drzemiącej w sztuce – zwłaszcza w muzyce. Akcja filmu rozpoczyna się w 1931 roku w tętniącej wówczas życiem, wielokulturowej Łodzi. Następnie przenosi się do Niemiec i Londynu, by znaleźć swój finał w 1949 roku w Nowym Yorku. Główni bohaterowie filmu to obdarzony pięknym głosem Robert Pułaski oraz uzdolniona skrzypaczka Rachel Rubin, a ich losy są inspirowane życiorysami Polaków z okresu lat 30. i 40. Na potrzeby filmu zaanektowano i zamknięto ulicę Piłsudskiego w Krakowie. Zdjęcia powstawały także w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, w Pałacyku Czapskich, gdzie ogród Pałacyku odegrał rolę przedwojennego parku. W międzynarodowej obsadzie znajdują się tacy aktorzy jak Connie Nielsen czy Stellan Skarsgård, a spośród polskich aktorów wystąpili Małgorzata Kożuchowska, Weronika Rosati i Maciej Zakościelny.

Kraków szczególnie upodobali sobie również twórcy z Bollywoodu. Jednym z pierwszych filmów indyjskich nakręconych w mieście był „Banita”, film akcji, w którym główny bohater przemierzając Europę walczy z afgańskimi terrorystami próbując udaremnić zamach, jakiego chcą dokonać przy pomocy broni biologicznej.

W ubiegłym roku premierę miał natomiast film „Bangistan” komedia sensacyjna przedstawiająca perypetie dwóch przypadkowych ekstremistów religijnych przybywających z Indii do Krakowa z samobójczą misją. Film z założenia ma w lekki i zabawny sposób opowiadać o braku tolerancji i zrozumienia dla drugiego człowieka. Wystąpiło w nim również wielu polskich aktorów, jak Tomasz Karolak, Marta Żmuda Trzebiatowska, Janusz Chabior, Cezary Pazura. A zdjęcia kręcone były w dużej części w centrum Krakowa, między innymi na Barbakanie (oddziale Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), w Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ, Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, kopalni soli w Wieliczce, na Dworcu PKP i w Operze Krakowskiej.

Banita  Bangistan

Pozostaje nam tylko czekać, aż w Krakowie swój film umieści Woody Allen, który sportretował już kilka europejskich miast.

Wybrane filmy kręcone w Krakowie:

33 sceny z życia (reż. Małgorzata Szumowska, 2008)
Anioł w Krakowie (reż. Artur Więcek, 2002)
Vinci (reż. Juliusz Machulski, 2004)
Zezowate szczęście (reż. Andrzej Munk, 1960)
Wodzirej (reż. Feliks Falk, 1978)
Uwikłanie (reż. Jacek Bromski, 2011)
Katyń (reż. Andrzej Wajda, 2007)
Karol. Człowiek, który został papieżem (reż. Giacomo Battiato, 2005)
Nie kłam, kochanie (reż. Piotr Wereśniak, 2008)
Lista Schindlera (reż. Steven Spielberg, 1993)
Podwójne życie Weroniki (reż. Krzysztof Kieślowski, 1991)
Spis cudzołożnic (reż. Jerzy Stuhr, 1995)

***

Zobacz też:

Filmowe podróże z DEJA VU- Malta
Filmowe podróże z DEJA VU- Wenecja
Filmowe podróże z DEJA VU- Londyn
Filmowe podróże z DEJA VU- Lizbona
Filmowe podróże z DEJA VU- Barcelona
Filmowe podróże z DEJA VU- Paryż
Filmowe podróże z DEJA VU- Praga
Filmowe podróże z Deja Vu- Indie
Filmowe podróże z DEJA VU- Los Angeles

***

SPONSOREM CYKLU JEST SAMSUNG POLSKA, PRODUCENT NOWOCZESNEGO SMARTFONA GALAXY S7

Galaxy-S7-banner

Skomentuj