Wakacje to poza wypoczynkiem i zabawą, okazja do zobaczenia wielu ciekawych miejsc. Czasem nawet nie przypuszczacie ile z nich pojawiło się w znanych Wam filmach. W wakacyjnym cyklu, który co tydzień możecie posłuchać w programie „DEJA VU- audycja filmowa” podpowiem i wskażę Wam kilka miejsc, które zagrały w filmach, a które możecie swobodnie zwiedzać. A gdy potem zobaczycie je na ekranie, przypomnicie sobie te prawdziwe miejsca akcji.
Karolina Marciszewska
***
Filmowe zdjęcia pochodzą z internetu.
PARYŻ
Filmów nakręconych w Paryżu jest taki ogrom, że na pewno każdy z Was jakiś zna. Komedie, kryminały, filmy historyczne, kostiumowe, sensacyjne itd. Mówi się, że samo Hollywood od 1900 roku wyprodukowało ok.800 filmów, które miały miejsce w Paryżu! Nic dziwnego stolica Francji, znana jako miasto świateł, to niezwykle barwne miejsce, pełne różnych kultur, architektury, filozofii i religii.
Paryż, w tym przepiękny park Coulée verte, można zwiedzić wraz z bohaterami filmu „Przed zachodem słońca” drugiej części jednej z najbardziej kultowych serii. 9 lat po spotkaniu w Wiedniu, Jesse i Celine trafiają na siebie w Paryżu, gdzie on promuje książkę. Wędrując po Paryżu jesteśmy świadkami rodzącego się romansu.
Zresztą podobny schemat dowcipnych dialogów oraz miasta w tle aktorka Julie Delpy powtórzyła w swoim autorskim filmie „Dwa dni w Paryżu”, gdzie wraz z Amerykańskim narzeczonym jedzie na wakacje do Europy by wskrzesić żar związku i przy okazji odwiedza swoich rodziców. Wraz z bohaterami można zwiedzić Katakumby czy grób Jima Morrisona, ale film to nie tylko miasto, ale i zderzenie kultur oraz humor.
Czy jednak można piękniej pokazać Paryż niż w filmie „Amelia”? Rozgrywający się głównie w dzielnicy Montmartre, centrum dawnej bohemy artystycznej, to przepięknie sfilmowany, radosny, ciepły film o mieszkance Paryża, która postanawia, że będzie uszczęśliwiać ludzi. Café des Deux Moulins, w której bohaterka pracowała jako kelnerka, działa do dziś.
Także z Audrey Tautou można zwiedzić Paryż i jego największe zabytki, jak Luwr, w filmie „Kod da Vinci”, będącym ekranizacją bestsellerowej powieści Dana Browna. Kontrowersyjny thriller, w którym badacz symboli Robert Langdon wraz z panią kryptolog Sophie Neveu dążą do rozwikłania zagadki morderstwa, w sensacyjnym i pełnym intryg pościgu.
Niezwykły urok miasta, w tym magicznie wyglądający Most Aleksandra III, przedstawił w swoim filmie „O północy w Paryżu” Woody Allen. Historia nowojorskiego scenarzysty Gila, który błądząc po czarujących zakątkach Paryża przenosi się do jego lat 20-tych ubiegłego tysiąclecia i poznaje m. in. Ernesta Hemingwaya, Pabla Picassa czy Scotta Fizgeralda. To bajkowy, twórczy romans w jednej z najlepszych komedii tego reżysera ostatnich lat.
Jednym z czołowych zabytków Paryża jest Wieża Eiffla- przez rodowitych mieszkańców miasta znienawidzona, przez turystów oblegana. To miejsce niezliczonej liczby oświadczyn, ale i samobójstw. Także jednak i lokacji filmowych. To tu np. śpiewała Audrey Hepburn w filmie „Zabawna buzia”, gdy znany fotograf grany przez Fred Astaire’a kreuje ją na modelkę i zabiera na tydzień mody. Ale do historii przeszedł pochodzący z tego filmu jej taniec w klubie jazzowym, Le Caveau de la Huchette, który działa zresztą do dziś.
Tak naprawdę Audrey Hepburn zagrała w kilku filmach rozrywających się w Paryżu, jak „Miłość po południu”, „Sabrina” czy „Szarada”, gdzie klimatyczne sceny rozegrały się wśród kolumn Palais-Royal– dawnego pałacu królewskiego i byłej rezydencji kardynała Richelieu także lub Hotelu Saint Jacques, który jest otwarty do dziś. Podobnie jak bohaterka, możecie też wybrać się na targ Carré Marigny.
Moulin Rouge- najsłynniejszy paryski kabaret, klub nocny, także ma swoje miejsce w kinie. np. w filmie o takim tytule z 1952 roku John Houston przedstawia fikcyjna opowieść o francuskim malarzu Henrim de Toulouse-Lautrecu, a Baz Luhrmann w musicalu z 2001 przedstawia rozśpiewaną, pełną pięknych zdjęć i kostiumów, nieszczęśliwą historię miłosną z Nikole Kidman i Ewanem McGregor’em w rolach głównych.
Jeśli chcecie się poczuć jak bohaterowie filmowi możecie jeszcze napić się kawy Le Nemours, jak Angelina Jolie w początkowych scenach filmu „Turysta”, przejść się mostem Pont de Bir-Hakeim, występującym się w filmie „Incepcja” czy zobaczyć dworzec Gare du Nord, gdzie pojawił się kiedyś Jason Bourne, w filmie „Tożsamość Bourne’a”. A na koniec obejrzyjcie jeszcze film „Zakochany Paryż”, kilka historyjek z miastem jako jednym z bohaterów wyreżyserowanych przez największych i z wielkimi gwiazdami.
Czujecie niedosyt, ja też, ale kolejne filmy o Paryżu musicie już znaleźć sami.
Wybrane filmy kręcone w Paryżu:
Amelia (reż. Jean-Pierre Jeunet,2001)
Prêt-à-Porter (reż. Robert Altman, 1994)
Przed zachodem słońca (reż. Richard Linklater, 2004)
2 dni w Paryżu (reż. Julie Delpy, 2007)
Julie i Julia (reż. Nora Ephron, 2009)
Zabawna buzia (reż. Stanley Donen, 1957)
Szarada (reż. Stanley Donen, 1963)
O północy w Paryżu (reż. Woody Allen, 2011)
Moulin Rouge! (reż. Baz Luhrmann, 2001)
Hugo i jego wynalazek (reż. Martin Scorsese, 2011)
Frantic (reż. Roman Polański, 1988)
Piękność dnia (reż. Luis Buñuel, 1967)
Do utraty tchu (reż. Jean-Luc Godard, 1960)
***
Filmowe podróże z DEJA VU- Malta
Filmowe podróże z DEJA VU- Wenecja
Filmowe podróże z DEJA VU- Kraków
Filmowe podróże z DEJA VU- Londyn
Filmowe podróże z DEJA VU- Lizbona
Filmowe podróże z DEJA VU- Barcelona
Filmowe podróże z DEJA VU- Praga
Filmowe podróże z Deja Vu- Indie
Filmowe podróże z DEJA VU- Los Angeles
***
SPONSOREM CYKLU JEST SAMSUNG POLSKA, PRODUCENT NOWOCZESNEGO SMARTFONA GALAXY S7