Wystawa „Sztuka DC. Świt superbohaterów” w Łodzi!

Co sobie wyobrażacie słysząc hasło Superbohaterowie DC? Batmana albo Supermana? Komiks albo film? A może kostiumy i gadżety? Cóż, już nie musicie sobie wiele wyobrażać, bo wszystko to znajdziecie na wystawie w Łodzi pt. „Sztuka DC. Świt superbohaterów”… miesicie, które jako czwarte na świecie (po Paryżu, Londynie i Abu Dhabi) odkrywa przed Wami tajemnice tego uniwersum. A oto dlaczego warto się tam wybrać!

Na salę wystawową prowadzi korytarz z historią komiksów DC. To OŚ CZASU, niczym magiczny tunel, dzięki któremu poznacie poszczególnych bohaterów w ich pierwszych zeszytach, jak i rozwój wydawnictwa oraz komiksów w kolejnych latach, zaczynając od debiutu w 1938 roku.

Oś Czasu

I tak wychodzicie na salę. Wystawa zajmuje ponad 1000 m2 i podzielona jest na sekcje. Zaczyna się od historii DC. A wiecie właściwie co oznacza ten skrót? Tak, Detective Comics, i w Łodzi można zobaczyć prototyp jednej z pierwszych okładek komiksu tej firmy, dziś wartej wiele milionów dolarów.

S1

W czerwcu 1938 roku firma wydała pierwszy zeszyt serii „Action Comics #1”, w którym zadebiutowała postać Supermana. I to od tego bohatera zaczyna się tak naprawdę zwiedzanie. Ta część wystawy ma dwa działy, SUPERMAN POCZĄTEK oraz SUPERMAN NASZYCH CZASÓW. Dlatego kiedy już poznacie historię przybysza z planety Krypton, czy to poprzez kolejne komiksy i kadry z nich, czy przez animacje braci Fleisherów, dzięki którym Superman zaczął latać, dowiecie się też jaki wpływ na świat popkultury miał Superman. Możecie np. zobaczyć obrazek Andy’ego Warhola będący kopią fragmentu pojedynczego kadru komiksu przedstawiającego superoddech bohatera. Rysunek stał się ikoną pop artu. Możecie również zobaczyć szkice koncepcyjne z niepowstałego filmu Tima Burtona na podstawie komiksu Śmierć Supermana. W roli głównej miał zagrać Nicolas Cage, który przecież na cześć tego bohatera nazwał swojego syna Kal-El. Mimo rocznych przygotowań z projektu nic nie wyszło, ale pozostały niezwykle kreatywne pomysły reżysera, który odpowiada natomiast za dwa wspaniałe filmy innego bohatera DC.

   20191201 112226 20191201 111103

 20191201 110726 20191201 111808

S3 20191201 110950

A mowa oczywiście o Batmanie, do którego przechodzimy w dalszej części wystawy. Tutaj zobaczycie komiksy, okładki, szkice koncepcyjne, makiety oraz zachwycające stroje z filmów o Batmanie. Można też wysłuchać wywiadów z reżyserami, kostiumologami czy scenarzystami, którzy z pasją opowiadają o swojej pracy i pomysłach. W dziale BATMAN I GOTHAM dowiecie się, że bohater po raz pierwszy pojawił się w maju 1939 roku na łamach Detective Comics #27, a rysownika Boba Kane’a do jego stworzenia zainspirował film Znak Zorro z 1920 roku. Poznacie też późniejsze rysunki Franka Millera i jego znaczenie w historii tej postaci oraz dowiecie się co wspólnego z Batmanem ma Dracula? Zobaczycie jak przedstawiano Gotham City, zarówno w komiksach jak i filmach, lub kiedy wymyślono Bat-sygnał. Dział MROCZNY RYCERZ NA SREBRNYM EKRANIE to natomiast nie tylko kadry i plakaty z serialu, czy makiety, ale także kostiumy! Oprócz strojów Batmana z każdej ekranizacji, będziecie mogli przyglądnąć się i poznać też jego słynnych przeciwników, jak Kobieta-Kot, Pingwin czy Joker. Na deser tej zachwycającej części, można zobaczyć wspaniały Batpod, czyli motocykl, którym Anne Hathaway jako Catwoman podążała ulicami Gotham w filmie Christophera Nolana.

B1 20191201 143609

20191201 113913 20191201 120601

20191201 115113

Stamtąd tylko krok i przechodzimy do części pt. LEGION SAMOBÓJCÓW, gdzie wybija się postać HARLEY QUINN, która choć została stworzona jako drugoplanowa postać w historii o Jokerze, z czasem zyskiwała sławę w uniwersum DC. Tymczasem pierwszym filmem fabularnym z udziałem tej bohaterki jest film z 2016 roku Legion Samobójców, a gra ją tam Margot Robbie. Możecie z bliska przyglądnąć się jak zmienił się kostium tej postaci, który obecnie nie zakrywa jej już od stóp do głów.

Hq Hg3

Ale Harley czy Kobieta-Kot to nie jedyne żeńskie bohaterki na tej wystawie. Od byłej partnerki Jokera przechodzimy do WONDER WOMAN! Otóż pod koniec lat 30. XX wieku psycholog William Moulton Marston, żarliwy obrońca praw kobiet zatrudniony przez wydawcę firmy współpracującej z DC jako konsultant przekonał pracodawców do stworzenia potężnej i charyzmatycznej superbohaterki, z którą mogłyby się identyfikować czytelniczki. Wonder Woman zadebiutowała w komiksie w 1941 roku. Na wystawie poznacie nie tylko jej początki, ale i ewolucję. Zobaczycie kostiumy z seriali czy filmów, ale również jakiej metamorfozie ulegała fryzura bohaterki nawiązująca do dramaturgii wydarzeń.

20191201 120813 20191201 145019

20191201 121131

A skoro o tym mowa to przechodzimy do LIGII SPRAWIEDLIWOŚCI, gdzie oprócz zjawiskowej Wonder Woman, Batmana i Supermana , pojawiają się jeszcze chociażby Aquaman  i Flesh. Ponownie poza oryginalnymi okładkami i stronami komiksów, czy konceptami filmowymi, poznacie też rysunki Alexa Rossa, który pięciokrotnie otrzymał jedno z najważniejszych odznaczeń w świecie komiksu, czyli nagrodę Eisnera dla  najlepszego rysownika. Jego grafiki przepełnione są kolorami, grą światłem i zamiłowaniem do tekstury, w przeciwieństwie do wielu innych stosujących wyłącznie czarny kontur. Zdaje się też, że to one najbardziej zainspirowały Zacka Snydera do stworzenia w 2017 roku aktorskiego filmu opartego na komiksach DC.

Ls

I tak dochodzimy do końca wystawy. Jestem pewna, że będzie Wam potrzeba z kilka godzin, aby w pełni odczuć i doznać jej bogactwa. Bo to ponad 40 oryginalnych kostiumów i rekwizytów z filmów, 160 prac znanych autorów, oryginalne szkice i plansze komiksowe, materiały zza kulis produkcji filmowych. Okazję by to wszystko zobaczyć macie tylko do 2.02.2020 roku, więc nie traćcie czasu!

EC1 ŁÓDŹ, UL. TARGOWA 1/3

Więcej info na www.switsuperbohaterow.pl

Skomentuj