Filmowe podróże z DEJA VU- Barcelona

Wakacje to poza wypoczynkiem i zabawą, okazja do zobaczenia wielu ciekawych miejsc. Czasem nawet nie przypuszczacie ile z nich pojawiło się w znanych Wam filmach. W wakacyjnym cyklu, który co tydzień możecie posłuchać w programie „DEJA VU- audycja filmowa” podpowiem i wskażę Wam kilka miejsc, które zagrały w filmach, a które możecie swobodnie zwiedzać. A gdy potem zobaczycie je na ekranie, przypomnicie sobie te prawdziwe miejsca akcji.

Karolina Marciszewska

***

Zdjęcia miasta w tym tekście pochodzą z prywatnego zbioru naszej Słuchaczki- Klaudii Bijoś- dziękuję za udostępnienie :) Pozostałe z internetu.

BARCELONA

Kiedy nagle Woody Allen opuścił ulubiony Nowy Jork i zaczął robić filmy w Europie, niektórym aż zaparło dech. Kolejne miasta zgłaszały się do mistrza, by właśnie je wybrał na miejsce swoich historii. I tak po Londynie, w którym powstały 3 filmy, przyszedł czas na Barcelonę- miasto w północno- wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym.

Chociaż niewielu mieszkańców Barcelony posiada tak piękne ogrody i zabytkowe auta, jak główny bohater filmu Vicky Cristina Bacelona, to reżyserowi udało się oddać atmosferę miasta, które uwodzi, jest kuszące i magiczne. Nic dziwnego, że dwie młode Amerykanki, Vicky i Cristina, przyjeżdżają na wakacje do Barcelony i dają się wciągnąć w romantyczną i seksualną przygodę z poznanym tam Juanem Antonio. A w tle piękne miejsca miasta, jak Bazylika Sagrada Família, Casa MilàPark Güell, wzgórze Tibadabo, średniowieczna dzielnica Barri Gòtic czy Kościół Santa María del Mar. Malownicze zabytki, gorące charaktery i humor Allena sprawiły, że po obejrzeniu filmu, wielu widzów chciało się tam wybrać.

Sfv

?????????????????????????????

Barcelonę rozsławił także Pedro Almodóvar w swoim filmie „Wszystko o mojej matce”, w którym Manuela, zrozpaczona po stracie syna, wyrusza do Barcelony, by odnaleźć ojca chłopaka. Podróż po mieście rozpoczyna piękne, nocne ujęcie Bazyliki Sagrada Família. A mieszkanie jednego z bohaterów (Agrado) wychodzi na Pałac Muzyki Katalońskiej.

99

9

Barcelona pojawia się także w filmie „Zawód: Reporter” Michelangelo Antonioniego z 1975, z młodziutkim Jackiem Nicholsonem w roli głównej. Sfrustrowany pracą i nieudanym małżeństwem dziennikarz David Locke znajduje przypadkiem w hotelu ciało martwego mężczyzny i przejmuje jego tożsamość. Korzystając z notesu zmarłego przemierza Europę i Afrykę, napotykając na niebezpiecznych handlarzy bronią czy nawiązując namiętny romans. Jednak z początku fascynujące nowe życie okazuje się mieć wysoką cenę. I chociaż w filmie podróż po Barcelonie trwa ok 15 minut, to np. Rambla czy Pedera ukazane są jeszcze przed zmianami i remontami, jakie wykonano w związku z Olimpiadą. W filmie pojawiają się jeszcze Park de la Ciutadella oraz Pałac Güell, i podobnie jak bohater możemy się przejechać kolejką linową od zamku Montjuïc aż do plaży.

Zr

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Jednym z niezapomnianych, i chyba kultowych wśród młodych ludzi filmów, jest komedia „Smak życia” opowiadający o grupie studentów Erasmusa mieszkających w Barcelonie. Młody Francuz, który wyjeżdża na wymianę studencką, wynajmuje mieszkanie z szóstką współlokatorów różnych narodowości, poznaje miasto i inne kultury, nawiązuje przyjaźnie i odkrywa tytułowy „smak życia”. Film zbierał pozytywne opinie widzów i krytyków, i powstały jeszcze dwie jego części. W komedii pojawiły się Pałac Reial, Park Güell, plaża Barceloneta, Rambla, Uniwersytet, Bazylika Sagrada Família czy Bar Iposa, do którego chodzili bohaterowie, i który działa do dziś przyciągając turystów.

Sż

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

A na koniec jedno zupełnie mniej barwne i urocze oblicze miasta. Kolejna rola Javiera Bardema w Barcelonie, tym razem nagrodzona Złotą Palmą w Cannes i nominacją do Oscara. W filmie „Biutiful” Alejandro Gonzáleza Iñárritu aktor gra umierającego na raka mężczyznę, który stara się zabezpieczyć przyszłość swoim dzieciom. W tym wypadku miasto podobnie jak i historia, jest przygnębiające, duszące, a nawet mroczne. W filmie pojawiły się Badalona, Santa Coloma de Gramanet, Hospitalet de Llobregat, Plac Kataloński, Rambla i Plac Reial.

Biutiful

Wybrane filmy kręcone w Barcelonie:

Smak życia (reż. Cédric Klapisch, 2002)
Zawód: Reporter (reż. Michelangelo Antonioni, 1975)
Wszystko o mojej matce (reż. Pedro Almodóvar, 1999)
Biutiful (reż. Alejandro González Iñárritu, 2010)
Vicky Cristina Barcelona (reż. Woody Allen, 2008)
Sierociniec (reż. J.A. Bayona, 2007)
Red Lights (reż. Rodrigo Cortés, 2012)
Pachnidło: Historia mordercy (reż. Tom Tykwer, 2006)
Słodkich snów (reż. Jaume Balagueró, 2011)
oraz seria Rec

***

Zobacz też:

Filmowe podróże z DEJA VU- Malta
Filmowe podróże z DEJA VU- Wenecja
Filmowe podróże z DEJA VU- Kraków
Filmowe podróże z DEJA VU- Londyn
Filmowe podróże z DEJA VU- Lizbona
Filmowe podróże z DEJA VU- Paryż
Filmowe podróże z DEJA VU- Praga
Filmowe podróże z Deja Vu- Indie
Filmowe podróże z DEJA VU- Los Angeles

***

SPONSOREM CYKLU JEST SAMSUNG POLSKA, PRODUCENT NOWOCZESNEGO SMARTFONA GALAXY S7

Galaxy-S7-banner

Skomentuj